Rusya, Türk ihracatçılara kolaylık sağlamak için 3 yeni gümrük kapısı açıyor

538

Kayıtdışı ihracatı önlemek amacıyla Rusya’ya yapılan ihracatta uygulanan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) ile ihracatçılara yepyeni fırsatlar sunuluyor.

Vergi avantajından gümrük işlemlerine, bürokratik kolaylıktan zamanında ve güvenli sevkiyata kadar, Türk ihracatçılara bir dizi avantaj sunan Rusya, 7 Şubat tarihinde açacağı üç yeni gümrük kapısıyla, BGH sistemini teşvik ediyor. Türkiye ile Rusya arasındaki ticaretin güvenli ve yasal olması amacıyla geliştirilen Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) sistemine hizmet vermek amacıyla üç yeni gümrük kapısı daha devreye giriyor. Geçtiğimiz günlerde imzalanan protokol ile Moskova Vnukovo Havalimanı’na ek olarak, denizyolu ile yapılan ihracata Rusya'nın Karadeniz kıyısında bulunan Tuapse Limanı Gümrük Kapısı ile karayoluyla batıdan ve doğudan gelecek mallar için Ukrayna sınırındaki, Triyebortniye Sınır Kapısı ile Rusya-Gürcistan sınırındaki Yukarı Lars Sınır Kapısı 7 Şubat tarihinde ihracatçılara hizmet hizmet vermeye başlayacak.

Kolaylık sağlanıyor

Ayrıca alınan kararla, ticari bilgi ve belgeler, anlık olarak gümrük idareleri arasında paylaşılarak, sistemin daha hızlı ve güvenilir olması sağlanacak. Bu çerçevede, BGH kapsamındaki sevkiyatlarda güvenli paket (safe package) adı altında talep edilen belge sunma uygulamasına da son veriliyor. Basitleştirilmiş Gümrük Hattı kapsamında, Referans Fiyat uygulaması muafiyeti, gümrük kontrollerinde (zorunlu haller dışında) muafiyetin mutlak uygulanması konusunda mutabakat sağlandı. Bunun yanı sıra Rusya, Türk ihraç ürünlerine uyguladığı ''Asgari Makdu Gümrük Vergisi''ni de deri ürünlerinde kaldırdı.Ayrıca ortaya çıkabilecek sorunlara hızlı çözüm bulmak amacıyla, iki ülke gümrük idareleri temsilcilerinden oluşacak bir çalışma grubu da kurulacak. Çalışma grubu sürekli temas halinde olacak ve Basitleştirilmiş Gümrük Hattı ile ilgili ihracatçılardan gelebilecek sorunlara hızlı bir şekilde çözüm üretecek.

Hedef 100 milyar dolar dış ticaret

Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) konusunda tek yetkili şirket olan Favor Trans A.Ş. Genel Müdürü Tamer Dinçşahin, BGH sistemi ile rekabet avantajı sağlandığını vurgulayarak, şunları söyledi:“BGH deriden tekstile, kimyasaldan inşaat malzemesine, elektronikten gıdaya kadar bütün sektörlerde uygulanıyor. İki ülke arasında hedeflenen 100 milyar dolarlık dış ticaretin gerçekleştirilmesi için sistem basitleştirilmiştir. Yeni gümrük kapılarının açılması ve ihracatı kolaylaştıran yeni uygulamalar, Türk ihracatçısına yeni fırsatlar sunmaktadır. BGH sistemi ile yapılan ihracatlarda hem vergi avantajı, hem Eximbank'tan kredi imkanı sağlanmaktadır. Açılacak yeni gümrük kapıları ile ihracatçıya Rusya pazarına istediği bölgeden giriş imkanı sağlanmaktadır. Uygulama, ihracatçılarımıza yeni fırsatlar sunarken, rekabet gücünü de arttırmaktadır.”

BGH’nin avantajları:

1 -Gümrük noktalarında öncelik.

2 -Zamanında ve güvenli ihracat, maddi avantajın yanı sıra, pazarda rekabet şansını arttırması.

3 -Gümrük muayenesinden muafiyet.

4 –Eximbank kredilerinden yararlanma imkanı.

5-Daha az bürokrasi, daha az belge. Eksiklik halinde evrakların sonradan tamamlanabilmesi imkanı.

6- Rusya gümrüğünde Referans Fiyat uygulamasından muafiyet.

7- Asgari Makdu Gümrük Vergisi'nden muafiyet (Deri ürünlerinde)

8- Malların güvenli ve zamanında teslim edilmesi

9- Kurulan veri giriş sistemi, sayesinde malların nakliye sürecinin hem izlenebilmesi, hem de müşteriye teslimi, zamanında ve şeffaf bir şekilde yapılabilmesi.