“Rusya ile 100 milyar dolarlık ticaret hedefi için yol haritası hazırlanmalı”

346

Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan, iki ülke arasında 100 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi hedefine ulaşılması için bir yol haritasının hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası (DTSO) Meclis Başkanı Celalletin Birtane başkanlığında Diyarbakırlı iş dünyası temsilcilerini ağırlayan RTİB Başkanı Karaaslan, 100 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi hedefi için engellerin bertaraf edilmesini ve stratejik planın oluşturulması gerektiğini söyledi.

RTİB Moskova merkez ofisinde düzenlenen görüşmeye RTİB Yönetim Kurulu üyesi Sabahhatin Yavuz, RTİB Genel Sekreteri Vladimir Solotsinski ve başka üye iş adamları da katıldı. Yaklaşık 15 kişinin katıldığı görüşmede DTSO Meclis Başkanı Birtane, Diyarbakır iş dünyası temsilcileri olarak Moskova’ya yaptıkları ziyaretin önem arzettiğini ifade etti.

Birtane, “Rusya büyük bir pazar. Diyarbakır iş dünyasına burayı ve Rusya’da da Diyarbakır’ı tanıtmak çok önemli. Bölgemizin özellikle tarım, turizm ve ticari alanlarda potansiyeli büyük. Rusya ile ticari ilişkileri artırmamız lazım. Hem ihracat hem ithalat. Bu konuda RTİB’in destek vereceğine inanıyoruz.” dedi.

resim tanımı girin

Rusya ve Türkiye et-kemik gibi

Türk-Rus ticari ilişkilere değinen RTİB Başkanı, “Her iki ülke lideri önümüze hedef koydu: 100 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi hedefine ulaşmak. Hedef belirledikten sonra stratejiyi oluşturmak önemli. İş adamı stratejiden bahseder. İki ülke arasında ticari dengenin iyi hesaplanması ve ona göre stratejinin belirlenmesi lazım. Burada da oda ve sivil toplum kuruluşlarına görev düşüyor. Rusya ve Türkiye et-kemik gibi. Bizde olan burda yok, burda olan da bizde yok. İyi değerlendirmek lazım. Bu çalışmalar bağlamında Türkiye’de odalar, sizler bizim için çok önemlisiniz. Rusya yeni yapılanıyor. Hesapların uzun vadeli yapılması, bir yol haritasının çıkarılması lazım. 100 milyar dolarlık hedefe nasıl varacağız ve engeller neler?” şeklinde konuştu.

RTİB Başkanı Karaaslan, Diyarbakır iş dünyası temsilcilerine ihracat açısından tarım sektörüne ciddi yatırımlar yapmalarını önerdi.

RTİB Yönetim Kurulu üyesi Yavuz da Rusya’nın diğer bölgelerinde geniş iş imkanlarının bulunduğunu kaydetti.

Görüşme sonunda RTİB Başkanı Karaaslan ve Diyarbakırlı işadamları karşılıklı hediye ve plaketler sundu.