“Rusya ekonomisi yıl ortasına durgunluktan çıkar”

449

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç, Sibirya’nın Altay bölgesinde düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Rusya ekonomisinin yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde durgunluk sürecinden çıkmasını beklediklerini söyledi.

Hükümetin tahminlerine göre tüketici taleplerinin azalması, yatırımlarda gerileme, petrol ve doğalgaza bağımlı ekonomik yapı nedeni ile 2014’ün ilk 3 ayında büyüme yüzde 1 civarında olacak.

Bu durumdan çıkış için çok güçlü bir adım ve trend henüz oluşmadığını kaydeden Klepaç, dış piyasalarda beklenen olumlu hava ve Gazprom gibi dev şirketlerin yeniden yatırıma yönelmesi ile yıl ortasından itibaren durgunluktan çıkılabileceğini kaydetti.

Klepaç 2013’de bazı devlet şirketlerinde üçte iki oranına kadar yatırımların kısıldığına dikkat çekti.

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı son bir haftada rublede yaşanan dalgalanmanın Ukrayna’da yaşanan kriz ve Ekonomi Bakanlığı’nın rezerv fonu için döviz alımı yapmasından kaynaklandığını vurguladı.

Klepaç’a göre ruble zayıflamaya devam etse de yıl sonu yüzde 5,3 olarak öngörülen enflasyon hedefi çok aşılmayacak.

Zayıf ruble Rusya ihracatçısı açısından daha fazla kazanç ve bütçe açığının kapatılması için de avantaj olarak görülüyor. Rusya bütçesinin yarıdan fazlası petrol ve doğalgaz ihracatından elde edilen vergilerden karşılanıyor.

Klepaç, Soçi Kış Olimpiyatları’nın ülke ekonomisine katkısı ile ilgili henüz bir değerlendirme yapmadıklarını da söyledi. Rusya Merkez Bankası’na göre oyunların ülke ekonomisine katkısı yüzde 0,3 artı büyüme olarak yansıyacak.

Rusya Bakan Yardımcısı Ocak ayında gayri safi milli hasılanın yüzde 0,7 oranında büyüdüğünü, ancak bir önceki aya göre yüzde 0,5’lik küçülme olduğunu söyledi. Klepaç 2014 için yüzde 2 civarında bir büyüme beklediğini ifade etti.

Ekonomi Bakanlığı 2014 için yüzde 2,5’luk bir büyüme öngörüyor.