Zayıf ruble Rusya bütçesine 28 milyar dolar artı gelir sağlayacak

360

Moskova Ekonomik Yüksek Okulu’nun hazırladığı bir rapora göre zayıf ruble Rusya bütçesine 2014’de artı 28 milyar dolar gelir sağlayacak.

Rusya Merkez Bankası verilerine göre yıl başından bu yana dolar ve Euro ruble karşısında yüzde 7,5 civarında değer kazandı. Rublede yaşanan devalüasyonun Federal Bütçe’yi olumlu etkilediği, geçen yıla göre Ocak ayını bütçe büyük oranda artı ile kapattı.

Rublenin zayıf olması içerde harcamaların azalmasına imkan veriyor. Özellikle konut giderleri, emekli maaşları ve diğer kamu giderleri azalıyor. Buna karşılık dolar olarak ihraç edilen petrol ve doğalgaz gelirleri ise artıyor.

Petrol fiyatlarının da yüksek seviyede devam etmesi ile birlikte Rusya bütçesinde önemli bir artının oluşması beklenirken, ekonomik durgunluk nedeni ile beklenenin altında kalıyor.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, geçen yıl 9,2 milyar dolar bütçenin açık vermesine rağmen, bu yıl artı verebileceğini söyledi.

Bir çok kimse ithal ürünlerde fiyatların artması nedeni ile gelirlerinin yetmeyebileceği endişesi taşıyor.

Geçen yıl yerel yönetimler ise 18 milyar dolar bütçe açığı vermişti. Rubledeki zayıflamanın yerel bütçelere katkı sağlamayacağı belirtiliyor.