Rus vali Türk işadamlarını Kostroma’ya yatırıma davet etti

596

Kostroma Bölge Valisi Sergey Sitnikov, Türk işadamlarını Rusya’nın “tarım cenneti” sayılan Kostroma bölgesine yatırıma davet etti. Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Rus vali, Türk işadamlarının Kostroma’yı keşfettiğinde bölgeye yaptığı yatırımlardan çok memnun kalacaklarını vurguladı.

Rusya’da faaliyet gösteren Rus-Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) katkılarıyla Türkiye Moskova Büyükelçiliği'nin organize ettiği Kostroma bölge tanıtımı Türk elçilik binasında yapıldı. Tanıtıma büyükelçi Aydın Adnan Sezgin, Vali Sitnikov, RTİB Başkanı Naki Karaaslan, TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava, Kostroma vali yardımcıları ve Türk diplomatlar katıldı. Türk iş dünyası temsilcilerinden oluşan yaklaşık 80 katılımcıya bölgenin iş potansiyeli ve yatırım ortamıyla ilgili bilgiler sunuldu. Bölgede yatırım yapan Türk DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş ve Tri Morya İnşaat ve Ticaret şirketi temsilcileri tecrübelerini Türk işadamlarıyla paylaştı.

resim tanımı girin

Büyükelçi: Yakında işadamlarımızla Kostroma’ya çıkarma yapacağız

Toplantıda konuşan büyükelçi Sezgin, bölgenin yüksek yatırım potansiyeline sahip olduğunu kaydetti. Sezgin, “Burada tüm altyapı ve gelişmiş lojistik sistemi var. Bu çok önemli. Bölgenin tarım, hayvancılık ve başka alanlarında ikili işbirliğinin artırılması önem arzediyor. Daha sonra ben ve Türk iş dünyasının temsilcilerinden oluşan heyet bölgeye çıkarma yapmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kostroma Bölge Valisi Sitnikov da yaptığı konuşmasında Türk işadamlarını bölgeye davet ederek, “Türk firmalarıyla işbirliği yapmaya her zaman hazırız. Toplantımız bu misyona hizmet ediyor. Bölgeye yatırıma gelen Türk iş dünyasına gereken yardım ve desteği sağlamaya hazırız.” dedi.

resim tanımı girin

Vali: Türk işadamları bölgemize yapacağı yatırımdan çok memnun kalacak

Cihan’a konuşan Rus vali, “Türk işadamları ile yapılacak işbirliğimize önem veriyoruz. Tarım, hayvancılık, inşaat, turizm ve başka alanlarda işbirliği yapabiliriz. Bu ilk toplantı, bir sonraki aşamada sayın Büyükelçi ve Türk işadamları bölgemizi ziyaret edecek. Oradaki zengin yatırım potansiyelimizi kendi gözleriyle görecek. Türk işadamları daha Kostroma’yı keşfetmedi. Bu gerçekleşirse, yaptığı yatırımlarından çok memnun kalacaklarından eminim. Bu sözlerimi bölgemizde yatırım yapan DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret ve Tri Morya İnşaat ve Ticaret şirketleri de onaylayabilir.” diye konuştu.

Cihan’a konuşan RTİB Başkanı Karaaslan, “Kostroma, tarım ve hayvancılık alanlarında zengin potansiyele sahip. RTİB’in bölge ziyaretinin ardından sayın valiyi Türkiye’de ağırlamayı planlıyoruz. Amacımız şu: Tarım ve hayvancılık alanında Türk-Rus ticari işbirliğini artırmak. RTİB olarak bu tür tanıtımlara çok önem veriyoruz. Zamanı gelecek her iki ülke bu etkinliklerin olumlu sonuçlarından yararlanacak.” dedi.