Rusya Ticaret ve Sanayi Odası: TUSKON bizim için güvenilir ve kadim bir ortak

413

Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergei Katyrin, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)'nun kendileri için kadim ve güvenilir bir dost olduğunu söyledi. Katyrin, "Rusya’nın tüm bölgelerinde Türk mütehahhitler iş yapıyorlar. Rus firmaları, Türkiye’ye 2013’te 843 milyon dolarlık yatırım yaptı. Bu süreç bizi memnun ediyor. TUSKON’a burada teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bizim için çok önemli, kadim ve güvenilir bir ortak." dedi.

TUSKON, Türk şirketlerinin yurtdışına açılımını sağlamaya yönelik faaliyetleri kapsamında Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergei Katyrin başkanlığında Moskova, Samara, Rostov, Tataristan, Vologda, Lipetsk Sanayi ve Ticaret odası başkanlarının da katıldığı Rusya’daki ticaret ve yatırım imkânları konulu forum düzenledi. Türkiye-Rusya Federasyonu Ticaret ve Yatırım Forumu’nda konuşan Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergei Katyrin, ülkesinin Türkiye ile sadece ekonomik alanda değil, siyasi anlamda da yüksek ilişkilere sahip olduğunu belirterek, "Rusya’dan Türkiye’ye her yıl 4 milyon turist geliyor. Rusya’da yurtdışına çıkmış biri mutlaka Türkiye’yi görmüştür." dedi. Katyrin, Türk müteahhitlerin Soçi’deki olimpiyat tesislerindeki işlerini yüksek kaliteyle zamanından önce teslim ettiğini de ifade etti.

resim tanımı girinRus işadamları da gümrüklerden şikayetçi

Rusya’da gümrüklerde yaşanan sıkıntılara da değinen Katyrin, “Sadece Rusya’ya ihracat yapan işadamları değil, Rus işadamlarımız da gümrüğümüzden şikâyetçi. Bu sorunların bilincinde olan yönetim konuyla ilgili önlemler almak için gayret ediyor. 1 yıl önce hızlı geçişler için önlemler alındı. Aslında iyileşme var, kısa süre içinde çok daha iyi duruma geleceğini düşünüyorum. Teknik altyapıyı da geliştirmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Rusya'daki Türk yatırımları 12 milyar doları aştı

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, kuruluşundan bu yana, Türk müteşebbislerinin ticaret, yatırım ve ortaklıklar yoluyla yurt dışına açılmaları için projeler üreten ve kısa zamanda yurt içinde ve yurtdışında çok geniş bir ilişki ağına ulaşan TUSKON'un Rusya pazarını çok önemsediğini söyledi. Meral, "TUSKON, 150 milyon nüfusu, 1,9 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılası, 844 milyar dolarlık dış ticareti, 208 milyar dolar dış ticaret fazlası olan, çok zengin doğal kaynaklarıyla dünyanın en önemli ve en büyük ülkelerinden biri olan ve Türkiye’nin en önemli stratejik ortağı olan Rusya Federasyonu’nu çok önemsemektedir.” diye konuştu. Rusya’daki toplam Türk yatırımlarının 12 milyar doları aştığına dikkat çeken Meral, şöyle devam etti:

"Türk müteahhitler geçen 20 yıl içerisinde Rusya’da 40 milyar doları bulan önemli projeleri hayata geçirmiştir. Rus şirketlerin Türkiye’deki toplam yatırımları 9 milyar doların üzerindedir. Ülkelerimiz arasındaki karşılıklı yatırımların geldiği seviye birbirimize olan güven ve stratejik iş birliğinin en önemli göstergesi olduğunu düşünüyorum. 2013 ihracatımız 7,256 milyar dolar, ithalatımız ise 25,500 milyar dolar, dış ticaretimiz toplamda 32,756 milyar dolar olmuştur. Biz Türkiye olarak zengin yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahip ağır sanayide tecrübesi olan, 150 milyon nüfusuyla güçlü ve zengin Rusya gibi bir komşumuz olduğu için kendimizi şanslı görüyoruz."

resim tanımı girinDünya Kupası Türk müteahhitler için büyük fırsat

Rusya’nın, Türk müteahhitler için çok önemli bir pazar olduğunu ifade eden TUSKON Başkanı Meral, “Türk müteahhitler geçen 20 yıl içerisinde Rusya’da 40 milyar doları bulan önemli projeleri hayata geçirmişler. 2018’de Rusya'da gerçekleştirilecek dünya futbol şampiyonası için yapılacak projelerde de görev almak istemektedirler. Rusya Federasyonu, Türk müteahhitlik sektörü için cazibe merkezi olmaya devam edecektir.” dedi.

Türkiye-Rusya Federasyonu Ticaret ve Yatırım Forumu, heyetler arasında gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinin ardından son buldu.