Kudrin: Batı yaptırım uygularsa Rusya her çeyrek 50 milyar dolar kaybeder

422

Rusya Maliye Eski Bakanı Aleksey Kudrin, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Rusya’ya bağlanmasına karşılık Batılı ülkelerin yaptırım uygulaması durumunda, Rusya’dan her çeyrekte 50 milyar dolar kaçacağı uyarısı yaptı.

Gürcistan savaşında benzer durumun yaşandığını, durumun 3-6 ay içinde kontrol altına alınabildiğini hatırlatan Kudrin, “Bugün benzer bir durum yaşanırsa siyasi çözüm bulana kadar bu daha uzun sürer.” uyarısı yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ekonomi Konseyi’nde de yer alan Kudrin, “Dünya piyasalarında para işlemleri ile ilgili kısıtlamalar olabilir. Bu tamamı ile durdurulacağı anlamına gelmiyor. ABD ve AB ülkeleri ile irtibatlı çalışan bankalar sorun yaşayabilir. Muhtemelen bu olmayabilir. Ancak bu gerçekleşirse o zaman her çeyrek için en az 50 milyar dolar kaçar.” tespitinde bulundu.

Rusya’da yatırımların teşvik edilmesi için farklı argümanların geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Kudrin, herkesin ilk elden Rezerv Fonu ve Ulusal Refah Fonu’ndaki paralara bakmasını da eleştirdi.

ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri 16 Mart’ta Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Moskova’ya bağlanma kararı almasının ardından Rusya’ya yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. Olayların gelişmesinde etkili olan üst düzey Rus yöneticiler başta olmak üzere seyahat sınırlamaları getirilmesi ve mal varlıklarının dondurulması gündeme gelecek. Moskova yaptırımlara simetrik olarak karşılık verecekleri tehdidinde bulundu. Putin’e göre herhangi bir yaptırım diğer ülkeleri de en az Rusya kadar etkileyecek.