Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı: Türk işadamlarını Rusya’ya çekmek istiyoruz

286

TUSKON davetlisi olarak İstanbul’a gelen Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergei Katyrin, Türk yatırımcılarına Rusya’nın diğer bölgelerini göstermek istediklerini söyledi. Katyrin, “Türk işadamlarını Rusya’ya çekmek istiyoruz.” dedi.

Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergei Katyrin başkanlığında Moskova, Samara, Rostov, Tataristan, Vologda, Lipetsk Sanayi ve Ticaret Odası Başkanları ve yardımcıları TUSKON davetlisi olarak İstanbul’a geldi. Türkiye-Rusya Ticaret ve Yatırım Forumu’na katılan Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergei Katyrin, Cihan Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

Hedeflerinin arasında bölgeler arası iletişimi sağlamak ve geliştirmek olduğunu söyleyen Katyrin, “Rusya’nın diğer bölgelerini açmak ve Türk yatırımcılarına göstermek. Buradaki imkanları göstermek istiyoruz ve yatırımcıları oraya çekmek istiyoruz.” diye konuştu. Rus işadamlarının da Türkiye’ye ilgi duyduğunu belirten Katyrin, “İş adamlarımız, şirketlerimiz birbirlerini, bölgeleri ve imkanları tanıyıp öğrendikçe ilişkilerimiz gelişecektir.” dedi.

“TUSKON ve bizden destek alın”

Türk yatırımcılarına bazı tavsiyelerde bulunan Katyrin, Güvenirlik açısından TUSKON gibi kuruluşlara ve bizim Rusya Ticaret ve Sanayi Odası’na başvurmak lazım. Ticaretten anlayan, bölgeyi tanıyan ve tavsiyeler verebilecek kuruluşlarla görüşmekte fayda var.” şeklinde konuştu. Her bölgenin birbirinden farklı olduğunu belirten Katyrin, yatırımcılar kendilerine uygun yerleri tespit etmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca Katyrin, resmi kaynaklara ve bilgilerine başvurulması gerektiğini altını çizdi.

resim tanımı girin“Rusya Ticaret ve Sanayi Odası önemli mesaj verdi”

Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı’nın TUSKON davetlisi olarak geldiğinin hatırlatan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, “Bu çok önemli bir mesaj.” diye konuştu. Meral, “ Türkiye’deki gelişmeleri Rusya yakından takip ediyor, ancak TUSKON ve temsil ettiği camianın ikili ve sanayi ilişkilerin katkılarını ciddiye aldıklarını ve değişmeyen bu çizginin devam edeceğinin en önemli teyidi.” dedi. Hem Rusya’da hem Türkiye’de yaşanan siyasi olaylara değinen Meral, yatırımcıların gelişmelere kalıcı gözüyle bakmadıklarını belirtti. Yatırım kararlarının ertelenmiş olabileceğini söyleyen Meral gelişmelerin normalleşmesi ile yatırım çalışmalarının tüm hızıyla devam edeceğinin altını çizdi.

Daha sonra, Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergei Katyrin ve Moskova, Samara, Rostov, Tataristan, Vologda, Lipetsk Sanayi ve Ticaret Odası Başkanları ve yardımcıları Türk iş adamlarına kendi bölgelerini tanıttı.