IMF, Rusya’nın büyüme beklentisini düşürdü

68

Uluslar arası Para Fonu (IMF) Ukrayna’da yaşanan gelişmeler nedeni ile Rusya’nın büyüme rakamı beklentisini aşağı doğru revize etti.

IMF’in hazırladığı raporda 2014 için Rusya’nın yüzde 2 olan büyüme rakamı yüzde 1,3’e çekildi. Kırım’ın Rusya’ya bağlanması ve siyasi çalkantıların büyüme üzerinde olumsuz etkisi olacağı belirtildi.

Rublenin zayıflaması, nakit çıkışının artması ve geçen yılın üzerinde enflasyon beklentileri büyüme rakamı üzerinde olumsuz baskı oluşturuyor.

IMF’in pozitif senaryosuna göre petrol ve doğalgaz fiyatları yüksek seviyede devam ederse ülkenin ekonomik toparlanması beklenenden hızlı olabilir.

2015 için büyüme rakamı ise yüzde 2,5’ten yüzde 2,3’e indirdi.

IMF daha önce de Rusya’nın büyüme rakamını yüzde 3’ten yüzde 2’ye çekmişti.

BDT ülkeleri için büyüme rakam öngörüleri 2014 için yüzde 2,3’e, 2015 için de yüzde 3,1’e indirildi.

Rusya Ekonomi Bakanlığı ise 2014 için büyüme beklentisini yüzde 1,1’e çekti. Bakanlık iyi, kötü ve orta olarak tanımladığı 3 ayrı senaryo çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç 2014 için enflasyon beklentilerini yüzde 4,8’den yüzde 6’ya yükselttiklerini belirtti. Enflasyon rakamının Haziran’da yüzde 7,5’e çıkması, yol sonuna kadar da gerilemesi öngörülüyor.