İmzalar atıldı, Kırgızgaz 1 dolara Gazprom’un oldu

272

Rusya’nın enerji devi Gazprom, Kırgızgaz’ın 1 dolara devri ile ilgili anlaşmayı Bişkek’te imzaladı. Gazprom, Kırgızgaz’ın 48 milyon dolarlık borcunu üstlendi ve 5 yıl içinde de Kırgızistan doğalgaz hatlarının gelişimine 20 milyar ruble (600 milyon dolar) yatırım sözü verdi.

Bişkek’te düzenlenen imza töreni sonrası basına açıklamada bulunan Gazprom Başkanı Aleksey Miller, yeni şirketin isminin Gazprom-Kırgızistan olacağını, tek hedeflerinin Kırgızistan’da müşterilerin talep ettiği doğalgazı herhangi bir kesinti olmadan tedarikini sağlama olduğunu belirtti.

Kırgızistan’ın doğalgaz üretimi ve doğalgaz tüketen müşteri sayısının artırılması için çalışacaklarını ifade eden Miller, halen Kırgızistan’da doğalgaz dağıtım ağının 700 kilometre civarında olduğu bilgisini verdi. Gazprom ülkenin yüzde 25 civarında olan doğalgaz ulaşım ağını genişletecek ve yeni yatırımlarla ülke istihdamına da önemli katkı sağlayacak.

Kırgızgaz’ın satışı ile ilgili Eylül 2011’de ön anlaşma imzalanmış, Aralık 2013’de de iki ülke parlamentoları anlaşmaya onay vermişti.

Kırgızistan komşuları Özbekistan ve Kazakistan’a borçları nedeni ile doğalgaz arzında sorunlar yaşıyordu.

Bişkek’in satış sonrası en büyük beklentisi Kazakistan ve Özbekistan’dan çok daha ucuza doğalgaz alacak olması. Zorlu kış şartlarında sürekli kesintilerin yaşandığı ülkede yeterli miktarda doğalgazın makul fiyatlarla tüketiciye ulaştırılması hedefleniyor.

Geçen yıl soğuk kış aylarında Kazakistan ve Özbekistan kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Kırgızistan vanalarını kapatmıştı.

Orta Asya’nın stratejik ülkesi Kırgızistan 500 milyon dolarlık borcun silinmesi karşılığında Rusya’nın askeri üsleri ile ilgili kira sözleşmesini 15 yıl daha uzatmıştı.