Rusya’da inşaat sektöründe büyük fırsatlar var

638

Rusya’da Türk inşaat şirketleri başarılı işlere imza atmaya devam ediyor. Yüzlerce Türk firması bugüne kadar 50 milyar doların üzerinde iş tamamladı ve yeni projeler yapmak için çalışmalarını sürdürüyor. Soçi 2014 Kış Olimpiyat hazırlıkları sonrası konut, alış veriş merkezleri, ofis binaları, fabrikalar, havalimanları ve otoyollar Türk inşaat şirketlerinin önemli çalışma alanları arasında yer alıyor.

Türk şirketlerinin inşa ettiği modern binaları yangına karşı korumalarını sağlayan Firetechnics Pazarlama sorumlusu Murat Şahinöz’le sektörde son durumu görüştük. Küresel piyasalarda yaşanan sorunlar, Ukrayna krizi ve iç piyasada talep azalmasının Rusya ekonomisinde kısmen olumsuz yansıdığını ifade eden Şahinöz, bölgelerde ve öncelikli projelerde yatırımların sürdüğünü belirtti. Rusya’nın en büyük avantajı ise petrol ve doğalgaz ihraç ediyor olması. 2013 için ülkeye enerji ihracatından 250 milyar dolara yakın nakit girişi olduğunu hatırlatan Şahinöz bu rakamın ülkede makroekonomik dengelerin korunmasında ve yatırımların sürmesinde önemli katkı sağladığını söyledi.

Firetechnics olarak her geçen gün kapasitelerini artırdıklarını ifade eden Şahinöz, “Binaların yangına karşı güvenli olması çok önemli. Yangın kapıları ve yangın perdeleri ile profesyonel korumalar sağlıyoruz. İnşa edilen tüm binalar için ürünlerimiz vazgeçilemez. Ürünlerimiz için sevkiyat, montaj, kurulum ve diğer servis hizmetlerini de veriyoruz. Alman teknolojisini, Rusya standartlarında Türkiye hizmet anlayışı ile sunuyoruz.” dedi.

BDT ülkelerine ihracat yaptıklarını ve Rusya’da dev Türk inşaat şirketleri ile işbirliği içinde olduklarını kaydeden Şahinöz, “Biz büyük stoklarla çalışıyoruz. Mobil olarak mekanlara uygun çözümler üretiyoruz. Yangın perdeleri ile ilgili Rusya’da ilk sıralarda olduğumuzu söyleyebilirim. Kalite bizim için çok önemli. En iyi metal aksam, kaliteli kumaş ve diğer aksesuarların da en iyisini kullanıyoruz. Sipariş alımından üretim ve montaja kadar çok titiz bir çalışma yapılıyor. Türk inşaat şirketlerine ayak uydurarak biz de en kaliteli ürünü, en hızlı zamanda ve en ucuza mal ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kendi işleri açısından piyasayı değerlendirdiklerinde bölgelerde başkent Moskova dahil bir çok alanda inşaatların hızla devam ettiğini kaydeden Şahinöz, Moskova başta olmak üzere Rusya’nın birçok şehrinin uzun vadede kentsel dönüşüm programları olduğuna dikkat çekti. Enerji gelirleri ile bütçesini ayakta tutan Rusya’da ekonominin lokomotif güçlerinden olan inşaat sektöründe fırsatlar hala var. Bunun için iyi bir ekip ve alan çalışmaları ile yol almak mümkün. Bir diğer konuda özellikle inşaat sektöründe paylaşmayı bilmek gerekiyor. Aksi durumda piyasada uzun süre kalmak mümkün olmayabiliyor.