Albright: Rus enerji kaynakları için en iyi güzergah Türkiye

181

ABD Dışişleri eski Bakanı Madeleine Albright Rusya’nın enerji kaynaklarının Avrupa'ya gitmesi için en iyi ve en hızlı yolun Türkiye'den geçtiğini belirtti. Albright, "Türkiye, Asya ve Avrupa’yı bağlayan konumuyla aynı zamanda enerji üreticileri ile tüketicileri arasında en iyi bağlantı noktası konumunda" diye konuştu.

Sabancı Üniversitesi’nin, Onursal Başkanı Sakıp Sabancı anısına Brookings Enstitüsü ile birlikte Washington DC’de dün düzenlediği 10. Sakıp Sabancı Konferansı'nda konuşan ABD Dışişleri eski Bakanı Madeleine Albright ‘Türkiye ve Küresel Siyasi ve Ekonomik Dönüşüm’ başlıklı bir konuşma yaptı.

Türkiye-ABD ilişkilerinin kalbini oluşturan iki stratejik unsuru “enerji” ve “demokrasi” olarak tanımlayan Albright, enerji konusunun Türkiye’nin bölgedeki rolü açısından hayati bir unsur olmaya devam edeceğini söyledi.

Albright, Türkiye’nin jeopolitik konumunun “rakipsiz” olduğuna ve Asya ile Avrupa arasında çok önemli kanal olmasına dikkati çekerek, “Türkiye, dünyanın sadece yüzde 0.5 kara parçasına sahipken, şaşılacak derecede dünyanın petrol ve gaz rezervlerinin yüzde 70’ine yakın” dedi. Albright, Türkiye’nin enerji konusundaki bu konumunun onu AB’ye de yakınlaştıracağını belirterek Azerbaycan, İran ve Türkmenistan ile Rusya’nın enerji kaynaklarının Avrupa’ya gitmesi için en iyi ve en hızlı yolun Türkiye’den geçtiğini vurguladı.