ABD, işadamlarının Rusya’daki ekonomik forumuna katılmalarını istemiyor

83

ABD kendi işadamlarını 22-24 Mayıs tarihleri arasından Rusya’da yapılacak Uluslararası Ekonomik Forumu’na katılmamaları için ikna etmeye çalıyor.

Rusya, Ukrayna ve ABD’de üçgenindeki kriz gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Rusya’ya karşı yaptırım uygulamaya başlayan ve yenilerin ekleyeceğini duyuran ABD’den bir hamle daha geldi. Amerika basınında yer alan haberlere göre Başkan Barack Obama’nın yardımcıları işadamları arayarak Petersburg’daki Uluslararası Ekonomik Forumu’na katılmamaları için ikna etmeye çalışıyor. Habere göre Beyaz Saray, ABD işadamlarının katılımını Rusya’nın propagandaya çevirmesinden çekiniyor. Beyaz Saray ile ilişkilerini bozmak istemeyen işadamları Rusya pazarındaki işbirliklerine zarar gelmesinden de endişe ediyor.

Öte yandan ABD’nin enerji şirketi Ryan Lance CEO’su, alüminyum devi Alcoa Başkanı ve üst yöneticilerinden Klaus Kleinfeld, PepsiCo Dünya Başkani Indra Nooyi resmi olarak foruma katılmayacaklarını duyurdu.

Rusya: ABD’li işadamlarının kararını anlayışla karşılıyoruz

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basın sözcüsü Dmitri Peskov, ABD’li şirketlerinin şimdiye kadar emsali görülmemiş bir baskı altında olduğunu ifade etti. Peskov, “Onlar (ABD’li şirketler) gelip gelmemek için bir karar verecekler. Ancak kendi iradeleriyle olmayacak. Biz bu durumu anlayışla karşılıyoruz.” dedi.

Türkiye’den Taner Yıldız’ın katılması bekleniyor

Foruma Türkiye’den Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ve birçok Türk şirketi yöneticisinin katılması da bekleniyor.

Rusya’nın Davos’u olarak bilinen St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu bu yıl 18. kez gerçekleştirilecek.