Rusya ve Türkiye BGH'yi geliştirecek

153

Rusya ve Türkiye gümrük idareleri Türk malları için kurulan ‘Basitleştirilmiş Gümrük Hattı’ (BGH) Projesinin geliştirilmesine hazırlanıyor.

Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi Gümrük İşbirliği Dairesi Başkanı Sergey Konovalenko Uluslararası haber ajansı Rusya Bugün’e verdiği demeçte BGH Projesinin gerçekleştirilmesine 2009 yılında Vnukova Havalimanı Gümrük Kapısı’nda başlandığını belirterek şunu anlattı:

‘Rusya ve Türkiye gümrük servisleri arasında BGH Projesinin Bryansk Gümrüğü Troyebortnaya Karayolu Gümrük Kapısı, Kuzey Osetya Gümrüğü Verhniy Lars Karayolu Gümrük Kapısı ve Krasnodar Gümrüğü Tuapse Kapısı’nda gerçekleştirilmesine dair anlaşma sağlandı. Şu an gerek Türkiye ve Rusya gümrük servisleri gerekse dış ekonomik faaliyetin katılımcıları arasında tüm gerekli hazırlık işlemleri yapılıyor. Bilgilerin elektronik yolla değişimini sağlayacak yeni teknolojilerin önümüzdeki ayda test edilmesi planlanıyor. Ayrıca önümüzdeki aylarda bu projenin önemli ölçüde geliştirilmesi bekleniyor’.

BGH Projesinin amacı gümrük işlemlerinin basitleştirilmesi ve hızlandırılmasıdır. 2009 yılında proje çerçevesinde BGH sistemi Moskova Vnukova Havalimanı ve İstanbul Atatürk Havalimanı’nda uygulanmaya başlanmıştı. 2010 yılında BGH sistemi hava yoluyla sevkedilen malların yanısıra kara yoluyla taşınan mallar için de kullanılır oldu. İlk iki yıl boyunca pilot projenin uygulanmasında bazı pürüzlerin ortaya çıktığını belirten Sergey Konovalenko, sözlerine şöyle devam etti:

‘Türk arkadaşlarımızla etkileşim kurmayı öğreniyorduk. Bizim bilgi sistemlerimiz, gümrük işlemlerine yönelik yaklaşımlarımız farklıydı. Ama biz yine de gerek bilgi değişimi, gerekse gümrük teknolojisinin kullanımı konusunda uyumlu etkileşim yolunu bulmayı başardık. İlk iki yıl içinde sevkiyat hacmi sadece yıllık 20 milyon dolar iken son iki yılda bu rakam büyük oranda artarak yıllık 200 milyon dolar veya 300 bin ton bulmaktadır. Bu, çok kaydadeğer bir gelişmedir. Verilerimize göre bugün itibariyle BGH Projesine yaklaşık 40 Türk ve 10 Rus firması katılıyor. Bu veriler, bizim belirli başarıya ulaşmış olduğumuzu, dış ekonomik faaliyetin katılımcılarının bu projeye güvenip onun perspektifli olduğunu anladığını gösteriyordur. Biz de bu projenin ileride de geliştirileceğini ummuyoruz’.

BGH gibi projenin genişletilmesine dair kararın verilmesi için iki ülkenin gümrük idarelerinin yakın işbirliğinde bulunması ve sistemin tıkır tıkır işlemesi gerekiyor. Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi Gümrük İşbirliği Dairesi Başkanı Sergey Konovalenko, BGH pilot projesinin başarılı olduğunu emin olarak söylenebildiğini kaydederek şunu anlattı:

‘Dört yıl içinde Türk ortaklarımızla BGH çerçevesinde gerek girişlerde gerekse gümrük beyanname onay işlemlerinin yapıldığı yerlerde gümrük işlemlerini önemli ölçüde hızlandıran bilgi değişim teknolojisini mükemmelleştirdik. Ayrıca mallara ilişkin güvenilir ön bilgilerin elde edilmesi risk yönetim sistemi çerçevesinde gümrük kontrolünün kullanımını azaltma imkanını verdi. Yani biz Türkiye Gümrük İdaresi ile işbirliğimizde kaydadeğer olumlu ilerlemelere imza attık. Ayrıca şunu belirtmek istiyorum ki bu projenin geliştirilmesine imkan veren Türkiye Gümrük Servisiyle işbirliğimiz, Rus ve Türk yetkilileri arasında sağlanmış ikili ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılmasına ilişkin anlaşmanın gerçekleştirilmesine büyük katkıda bulunuyordur’.