Bursalı fırıncı ve şekerlemecilerden Rusya'ya çıkarma

144

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) üyeleri, Rusya’da düzenlenen ‘Modern Bakery 2014 Unlu Mamulller ve Şekerleme Fuarı’na katıldı.

BTSO’nun 12, 36 ve 46’ıncı komitelerine üye 16 firma temsilcisi, Rusya’da düzenlenen ‘Modern Bakery 2014 Unlu Mamuller ve Şekerleme Fuarı’na katılarak, sektörleriyle ilgili yurtdışındaki gelişmeleri yakından takip etme imkanı yakaladı. Heyet, 3 gün boyunca devam eden fuarda ikili iş görüşmeleri yapma imkanı buldu. Türk firmalarının standlarını da ziyaret eden BTSO fuar heyeti, ayrıca Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Sinan Çetin ile Rus Fırıncılar ve Şekerlemeciler Birliği Başkanı Yuri M. Katsnelson’a da ziyarette bulundu.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, üyeleri dünyanın en prestijli fuarlarıyla buluşturmaya devam ettiklerini belirtti. Burkay, "Modern Bakery 2014 Unlu Mamuller ve Şekerleme Fuarı’na da odamız üyesi 16 firma temsilcisi katıldı. Bu çalışmalar Bursa iş dünyası için oldukça önemli adımlardır." dedi.

RUSYA’DAN EĞİTİM KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ TALEBİ

Heyet Başkanı Burhan Sayılgan ise Rusya Federasyonu’nda unlu mamuller ve şekerleme sektöründe 13 bin işletmenin faaliyet gösterdiğini söyledi. Sayılgan, Rusya Federasyonu genelinde yılda 7 milyon ton ekmek ve unlu mamuller tüketildiğini ve 300 bin kişinin istihdam edildiğini kaydetti. Sayılgan, Rusya Federasyonu’nda fırıncılık çıraklık okulunun bulunmadığını, bu konuda Rus Fırıncılar ve Şekerlemeciler Birliği’den BTSO ile işbirliği yapmak talebi geldiğini vurguladı.