Rusya-AB ticaretinde sert düşüş

191

Eurostat'ın Cuma günü kamuoyuna açıklamaya hazırlandığı verilere göre Avrupa Birliği ile Rusya arasındaki ticaret 2014'ün ilk çeyreğinde keskin bir düşüş kaydetti. AB'nin Rusya ile ticaret açığı bir miktar kapandı.

Eurostat'a göre AB'nin Rusya'dan yaptığı ithalat, 2014'ün ilk çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında düştü.

Rusya'nın 28 Avrupa Birliği ülkesine yaptığı ihracat Ocak-Mart döneminde 49.1 milyar Euro'yu bulurken bu oran 2013'ün ilk çeyreğinde 54.4 milyar Euro olmuştu. O dönemde AB'nin 27 üyesi olması sebebiyle bu yılki düşüş daha da çarpıcı.

Buna karşın AB'den Rusya'ya yapılan ihracat, bu yılın ilk çeyreğinde 2013'ün ilk üç ayına göre yüzde 10.5 düşüş kaydetti. Yıl bazında AB'den Rusya'ya yapılan ihracat hacmi 28.7 milyar Euro'dan 25.6 milyar Euro'ya düştü.

Bunların sonucu olarak AB'nin Rusya ile ticaretteki açığı, 2013'ün ilk çeyreğindeki 25.7 milyar Euro'dan 23.5 milyar Euro'ya gerilemiş oldu.

Ukrayna krizinden mi, kışın hafif geçmesinden mi?

Hem AB'nin, hem de Rusya'nın birbirine bağımlılık düzeyini düşürmeye çalışması sebebiyle Ukrayna krizinin bu düşüşe katkıda bulunduğu şüphesiz.

İki taraf arasındaki esas ekonomik bağlantıyı ise doğalgaz oluşturuyor ve AB, meslek örgütü Eurogas'ın verilerine göre doğalgaz ihtiyacının yüzde 27'sini Rusya'dan karşılıyor. Ukrayna krizi de AB'de, Rusya'nın bir tedarikçi olarak güvenilirliğine dair şüphelere yol açtı. Moskova da yüzünü, Çin gibi diğer potansiyel müşterilere çevirdi.

Avrupa'da kışın hafif geçmesi, ısınma amaçlı doğalgaz tüketiminde kaydedilen düşüşe katkıda bulundu. Şubat-Mart döneminde soğuk hava dalgasının gelmesiyle birlikte AB'nin Rusya'dan yaptığı doğalgaz ithalatı, Kırım krizinin derinleşmesine rağmen tırmandı.

AB'nin Mart başında Rus yetkililere ve diğer kişilere uygulamaya başladığı yaptırımlar da bu eğilime hız vermiş olabilir. Ancak Rusya'ya yönelik, 'üçüncü aşama' denilen ekonomik yaptırımlara henüz geçilmiş değil.

GSYİH ve dış yatırımların düştüğü, sermayenin kaçtığı, borsanın değer kaybettiği ve ticaretin de düştüğü Rus ekonomisindeki kötüye gidişin sebebi de, yaptırımların kendisinden ziyade bu tehdit olarak görülüyor.

Doğalgaz ithalatında bulunmayan Danimarka'nın Rusya'dan yaptığı ithalat da, Moskova ile ticarette kötüye gidişi yansıtır şekilde keskin bir düşüş kaydetti. Ancak tamamen Rus doğalgazına bağımlı olan Finlandiya'nın ithalatı, soğun havanın geri dönüşüyle birlikte Mart ayında yükseliş kaydetti.