Rusya, Çin’le 400 milyar dolarlık doğalgaz anlaşması imzaladı

266

Rusya ve Çin 30 yıllık toplam 400 milyar dolar değerinde doğalgaz anlaşması imzaladı. Ukrayna krizi nedeni ile Avrupa sevkiyatında sorun yaşayan Rusya, doğuya yönelerek elini güçlendirdi.

Gazprom Başkanı Aleksey Miller fiyat konusunun ticari sır olduğunu söyledi. Rusya’nın bin metreküp doğalgaz için Çin’den 350 doların üzerinde bir rakam istediği kaydediliyordu. Çin başlangıçta yıllık 38 milyar metreküplük alımı 60 milyar metreküpe kadar çıkarmayı planlıyor.

Basına değerlendirmede bulunan Miller, “Bu anlaşma Gazprom tarihinin en büyük anlaşması. Gazprom daha önce benzer bir anlaşmaya imza atmadı. Anlaşma ile ilgili tüm sorunlar çözüldü.” bilgisini verdi.

Gazprom böylece Avrupa piyasalarından çok uzakta olan Sibirya doğalgazını Çin pazarına rahatlıkla ulaştırabilecek.

resim tanımı girin

Uzun süredir pazarlıkları süren anlaşmayı Gazprom adına Başkan Miller imzaladı. Anlaşma Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki günlük Şanghay ziyareti çerçevesinde gerçekleşti.

Rus yetkililer anlaşmada son noktaya gelindiği konusunda açıklamalar da bulunmuşlar, ancak kesin bir ifade kullanmaktan kaçınmışlardı. Çin’in alımı ile ilgili yeni inşa edilen Doğu hattının kullanılması konusunda da Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Çin Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Wu Xinxiong da anlaşma imzaladı.

Putin’in Çin temasları çerçevesinde iki ülke 30’un üzerinde anlaşma imzaladı. Rusya ve Çin askeri ve güvenlik alanında işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda da memorandum parafe etti. 2014’de toplam 100 milyar doları bulacak ticaret hacminin, 2020’ye kadar 200 milyar dolara çıkarılması planlanıyor.

ABD ve Batılı ülkelerin yaptırım kararlarına tepki vermeyen Moskova, Çin ve doğu ülkeleri ile ticaretini geliştirerek alternatifsiz olmadığını gösterdi. Rusya ve Çin liderleri yayınladıkları deklarasyonla da Ukrayna ve Suriye’de ortak hareket edecekleri, dış ülkelerin müdahalesine izin vermeyecekleri açıklamasında bulundu.

Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı(AİGK/CICA) 4. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Şanghay’da bulunan Putin, Çin lideri Xi Jinping’in yanısıra, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj ile ikili görüşme yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise planlanan ziyareti Soma faciası nedeni ile iptal etmek zorunda kalmıştı.