Putin’den yeni hamle, Avrasya Ekonomik Birliği’nde imzalar atılıyor

234

Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerle sorunlar yaşayan Rusya, dün Çin’le 400 milyar dolarlık doğalgaz anlaşması imzalayarak elini güçlendirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski Sovyet ülkeleri ile de yeni bir siyasi ve ekonomi merkez oluşumunu sağlayacak tarihi adım atıyor. Rusya Devlet Başkanı Putin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko “Avrasya Ekonomik Birliği’nin” kuruluş anlaşmasını 29 Mayıs’ta Astana’da imzalayacak.

Eski Sovyetler Birliği topraklarında en geniş anlamda entegrasyonu öngören anlaşma ile hizmet, mal ve para aşamalı olarak serbest dolaşımı sağlanacak. Üç ülkenin oluşturduğu “Gümrük Birliği” yapısına dahil olmak isteyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev de Astana’da olacak.

Avrasya Ekonomik Birliği’nin kuruluşu ile ilgili anlaşmanın imzalanacağını teyit eden Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, birliğin Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın makroekonomik dengelerine önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Üç ülke iş dünyası açısından yeni fırsatların ortaya çıkacağına değinen Medvedev, “Karşılıklı ticarette tüm engeller aşağıya çekiliyor. Rekabette eşit şartlar oluşuyor. Makroekonomik istikrar artıyor ve entegrasyon potansiyeli daha iyi ekonomi için kullanılacak.” dedi.

Yoğun bir çalışma sonunda Gümrük Birliği ve Ortak Ekonomik Alan’la ilgili kodifikasyonların tamamlandığını ifade eden Medvedev, tüm hukuki alt yapının Dünya Ticaret Örgütü ile de uyumlu olacağını belirtti.

Rusya başbakanı hassas sektörler için geçiş süreci olacağını, diğer birlik çalışmalarına göre çok daha hızlı bir çalışma yapıldığını söyledi. Enerjide vergilerin sıfırlanması gibi kalemler 10 yıla varan geçiş süreleri ile organize ediliyor.

Putin daha önce yaptığı değerlendirmede 600 sayfalık döküman için büyük bir çalışma yapıldığını, ilişkilerin derinleştirilmesi ve ekonomilerin daha rekabetçi hale gelmesi için birliğin önemli bir imkan verdiğine dikkat çekmişti.