Rus Davos'una Türkiye çıkarması

404

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’na katılan Türk işadamları Rusya’nın Sesi radyosuna konuştu. Rus Türk İşadamları Derneği RUTİD Başkanı Esad Sarı, “Rusya’daki yabancı yatırımcılar, karşılaştıkları sorunları forum sayesinde Rus makamlara ilk elden iletebiliyor” dedi.

Dün kapılarını açan Saint Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu, Rus iş dünyasını yabancı yatırımcılarla bir araya getirdi. “Rusya’nın Davosu” olarak bilinen foruma, 600’e yakın şirket ve yaklaşık 6 bin 500 işadamı, siyasetçi ve uzman katılıyor. Bu yıl “Değişim Çağında Karşılıklı Güven” temasıyla düzenlenen forumda Türk iş dünyası da temsil ediliyor. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rıza Nur Meral, Denizbank Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ateş, Rus Türk İşadamları Derneği (RUTİD) başkanı Esad Sarı ve Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak forumdaki oturumlara konuşmacı olarak katıldı.

“RUSYA’NIN BÖLGELERİ ARTIK DAHA CAZİP”

Rus Türk İşadamları Derneği RUTİD başkanı Esad Sarı, Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov’un da yer aldığı ‘Yabancı yatırımcıların Rusya’nın bölgelerine açılımı’ başlıklı oturumda konuşma yaptı. Oturumun ardından Rusya’nın Sesi radyosuna konuşan Esad Sarı, “Rusya’nın bölgeleri önem arz etmeye başladı ve yatırımcılar bu bölgeleri keşfetmeye başladı. Moskova ve Petersburg, Rusya’nın büyük potansiyelini arz ettiği için bizim bahsettiğimiz bölgeler daha bakir. Rusya’da bölgeler, artık daha çok fırsat barındırıyor. Biz de işadamlarını bu yönde teşvik ediyoruz” dedi.

“FORUM SAYESİNDE SORUNLARIMIZI İLK ELDEN İLETEBİLİYORUZ”

RUTİD Başkanı Esad Sarı, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nun yabancı yatırımcılar ile Rus makamları bir araya getiren çok önemli bir platform olduğunu vurguladı. RUTİD Başkanı, yabancı işadamlarının Rusya’da karşılaştıkları her tür sorunu forum sayesinde yetkili mercilere ilk elden iletebildiğini söyledi ve Rus yetkililerin yabancı yatırımcılara karşı daha ilgili, sorunlarını çözmek için daha aceleci olduklarını belirtti.

“TÜRK VE RUS İŞADAMLARINI YATIRIMA TEŞVİK EDİYORUZ”

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rıza Nur Meral, St. Petersburg Ekonomi Forumunun ilk gününde konuşma yapan tek Türk katılımcıydı. Hem Rusya ve hem de Türkiye’de iş adamlarını yatırım için teşvik ettiklerini söyleyen Rızanur Meral, “TUSKON olarak yaklaşık 140 bin şirketi temsil ediyoruz ve Türk girişimcinin Rusya pazarına ulaşması için yoğun çaba sarf ediyoruz” dedi.

RUSYA’DA 13 MİLYAR DOLARLIK TÜRK YATIRIMI VAR

Türk girişimcilerin Rusya’da 13 milyar dolarlık yatırımı olduğu bilgisini veren Meral, bu rakamı artırmak için iki ülke arasında karşılıklı olarak yatırımcı heyetleri iş gezileri organize ettiklerini ve iş adamlarını bir araya getirdiklerini kaydetti. TUSKON Başkanı, “KOBİ’ler için başkent Moskova’nın uygun bir yatırım alanı olmadığını fark ettik. Bu yüzden yatırımcıları Rusya’nın gelişen diğer bölgelerine yönlendiriyoruz. Ayrıca Başkan Vladimir Putin’in yabancı yatırımcıları desteklemesini takdir ile karşılıyoruz. Onun yenilikçi ve çığır açan politikaları Rusya ekonomisinin gelişmesini ve modernize olmasını sağladı ve ülkeyi yatırımcılar için de elverişli bir bölgeye dönüştürdü.” diye konuştu.

SBERBANK-DENİZBANK BİRLİKTELİĞİNDE 1,5 YIL BİTTİ

Forumun bir diğer katılımcısı da Denizbank Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ateş’ti. Denizbank olarak Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’la başarılı bir işbirliğine imza atan Hakan Ateş, Sberbank-Denizbank birlikteliğinin 1,5 yılını Rusya’nın Sesi mikrofonlarına değerlendirdi ve “6 çeyreği beraber yaşadık. Satın almanın başladığı tarih 1 Ekim 2012’ydi. Bu arada geçen 1,5 yılda ne olduğuna bakacak olursak, biz aktif büyüklüğümüzü 52 miktar TL’den 86 milyar TL’ye çıkarttık. Yani, 41 milyar dolarlık bir banka olduk. Şube sayımızı, geçtiğimiz yıl Citibank’ın operasyonlarını satın almamız da dâhil olmak üzere, 111 adet arttırdık. Yurtdışındaki şube ağımızı 30’a yaklaştırdık. Aktif büyümesinde, kredi büyümesinde ve mevduat büyümesinde birinci banka olarak, kendimize beşinci sırada yer bulduk” dedi.

Hakan Ateş, Denizbank’ın bugünkü seviyesine ulaşmasında başta Sberbank CEO’su German Gref olmak üzere Sberbank yönetiminin büyük yardımı olduğunu kaydetti. Ateş, sözlerine şöyle devam etti: “En iyi uygulamalar bazında birbirimizle hep işbirliği içinde olduk. Gref, Denizbank’ı yeni ürünler ile teknolojiler geliştirmede ve büyümede Sberbank ailesinin bir motoru gibi gördüğünü ifade etti.”

Dün kapılarını açan 18. Saint Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu, yarın sona erecek.