Rus senatör: Rusya’yı terkeden Avrupa firmalarının yerini Türkler alır

275

Rus-Türk İş Konseyi Başkanı Ahmet Palankoyev, yaptırımlar gerekçesiyle Avrupa şirketlerinin Rusya’dan ayrılması durumunda Türk şirketlerinin onların yerine geçmeye hazır olduğunu söyledi.

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde yapılan Uluslararası Ekonomik Forum’da basına konuşan parlamento üst kanadı Federasyon Konseyi senatörü Palankoyev, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlara rağmen Rus-Türk ticari ilişkilerinin giderek artacağını ifade etti.

Rus senatör, “Günümüzde ağır jeopolitik durum yaşıyoruz. Ama bu Türkiye ile ekonomik ilişkilerimizi olumsuz etkilemiyor, tam tersi artırıyor. Ticaret hacmimiz artacak. Avrupa yaptırımları nedeniyle olası boşalan alanları Türk firmaları doldurur. Rusya’da Türk iş dünyası endişe etmeden, korkmadan yatırım yapıyor. İnanıyorum ki 2020 yılına doğru 100 milyar dolarlık ticari hedefe ulaşacağız.” dedi.

Rus iş dünyasının da Türkiye’ye giderek daha fazla yatırım yaptığına işaret eden Palankoyev, bazı siyasi görüş ayrılıklarına rağmen ikili ilişkilerin olumsuz etkilenmediğini kaydetti. Son 10 yılda Ankara’nın Moskova’ya yönelik dengeli politikasına değinen Palankoyev, “Türk iş dünyası temsilcileri ile görüşmelerimde şunun tanığı oluyorum. Türkler Ukrayna krizi ve Kırım yüzünden Rusya ile karşılıklı ilişkilerinde faallığı azaltmayı hiç akıllarına bile getirmiyor. Türk meslektaşlar olayları anlayışla karşılıyor.” şeklinde konuştu.

Palankoyev Mersin Akkuyu nükleer santral inşaatını örnek vererek, “Dün bavul ticaretiyle başladık, çantalarla deri çeket taşıdık Rusya’ya. Bugün ise yüksek tekonoloji üretimi ve bilimsel alanlarda karşılıklı işbirliğine ulaştık. Bir başka örnek, Sberbank’ın Denizbank’ı satın alması. Bu Türkiye’de Rus girişimciler için de verimli alana hizmet edecek.” dedi.