Rusya'da rekabet ortamı gelişti

119

Rusya rekabetçilik reytingindeki durumunu iyileştirdi. İsviçre Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü sıralamasında ülkemiz geçen yıla oranla 4 hat tırmanmayı başarabildi.

Enstitü 60 ülkeninin gösterdiği sonuçları değerlendirmekte.

2014 yılı göstergeleri, Rusya’nın global ekonomideki konumunun (38 sırayı alıyor) gözle görülür derecede iyileştiğini ifade ediyor. İsviçre Enstitüsünden uzmanlar, her şeyden önce, Rusya hükümetinin etkinliği ile ülke ekonomik altyapı durumundaki iyileşmeyi kaydediyor. Gerçekleştirilen araştırmada emeklilik sistemine ayrı bir dikkat gösterildi.

İstikrar açısından bundan bir yıl önce Rusya 60 ülke arasındaki sıralamada sonuncu sırayı alıyordu, 2014 ise 44 yere çıktı. Böylelikle yabancı yatırımcıların gözünde Rusya’nın emeklilik finansları önemli derecede sağlamlaştı. Hükümet faaliyetinin saydamlığı açısından ülke birden 33 sıraya “sıçrayış” yaptı. Uzmanlar Rusya altyapı alanında iyileşmenin de göze çarptığını kaydediyor. Bu gösterge, inovasyon bileşenini belirleyen endekslerin iyileşmesi sonucunda yükseldi. Söz konusu yeni teknolojiler ve bilimsel taban. Buradaki üstel faktörü Soçi Olimpiat Oyunları oluşturuyor. İktisat Yüksek Okulu borsa ve yatırım bölümü profesörü Aleksandr Abramov anlatıyor.

Elbette ki bırakılan izlenimler arasında Soçi Olimpiat Oyunları da var. İnovasyon açısından Rusya, bugün girişim finansmanının miktarı açısından dünya liderlerinden biri haline geldi. Bu olay, reyting düzenleyicilerinde izlenim yaratıyor. Bu alana sürüklenen paraların miktarı, onların kullanılmasıyla ilgili etkinlik, yabancı kuruluşlar tarafından olumlu değerlendiriliyor.

Vergi yükünün göstergeleri ile ilgili Rusya’nın konumu gerek bireysel, gerek kurumsal açıdan eskisi gibi kaldı. Deusche Bank’ın Rusya şubesi baş ekonomisti Yaroslav Lisovolik anlatıyor.

Hükümet, vergi yükünün azaltılması yollarını araştırıyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin teşvik edilmesiyle ilgili önlemler alınıyor. Hükümet, bütçeye vergi gelirlerinin oldukça ciddi kaybına yol açabilecek istisnalara ilgi gösteriyor. Böyle vergi muafiyetlerine daha sert bir yaklaşımla yanaşmak olumlu bir faktördür.

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyetleri (BRICS) arasında Rusya’yı 23 sırayı alan yalnız Çin geride bırakabildi.