Moskova inşaat yatırımında dünyada ilk 10'da

222

Rusya’nın başkenti, inşaat alanına yapılan yatırımlarda dünya kentleri arasında ilk ona girdi. İnşaat hacmi dikkate alınırsa Moskova önde gelen megapolisler arasında 3. veya 4. sırada olacak. Çarşamba günü yatırımcılar kulübü üyeleri ile bir araya gelen Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin böyle bir açıklamada bulundu.

Sobyanin’e göre, verilen inşaat izni sayısına bakılırsa Moskova’daki değerler, “inşaat hacmi olarak dünya lideri sayılan Pekin ve Şangay’dan” bile yüksek.

Moskova’da inşaat izin verme sürecinin çok uzun olduğu kanısının gerçeğe uymadığını da ifade eden Sobyanin, “Bir süre önce Dubai’de bulundum. Meslektaşlarıma, büyük projelere inşaat izni verme sürecini sordum. Normalde büyük projeler için beş yıl, kapsamlı inşaat projeleri için ise yaklaşık 10 yıl, ulaşım altyapısı da dâhil edilirse 10 ile 15 yıl arası bir süre gerektiğini öğrendim” dedi.

РгiceWaterhouseCoopers danışmanlık şirketi tarafından 2013 yılı için hazırlanan “Olanaklar kentleri” reyting listesinde, inşaat sayısı olarak Şangay, Hong Kong, New York gibi kentlerin önüne geçen Moskova ilk ona girdi. Yabancı yatırım hacmi alanında ise yedinci oldu. Araştırmalar, dünyanın en büyük 30 şehrinde yapıldı.

Geçen sene Moskova’ya, üç milyon 100 bini konut olmak üzere, toplam 8 milyon 600 bin metrekare taşınmaz alan dâhil edildi. Yabancı yatırımlarla, toplam yedi milyon 200 bin metrekarelik alan veya 427 bina inşa edildi. Bu yılın son dört ayında, 943 bin metrekaresi konut olmak üzere, yaklaşık 2 milyon 400 bin metrekarelik alan yapılandırıldı. Yılsonuna kadar 3 milyon 100 bini konut, sekiz milyon 700 bin metrekarelik alanın inşaatı tamamlanacak.