Rus vali: Avrupa ABD’nin etkisi altında, Türkiye ile çalışmak istiyoruz

262

Rusya’nın merkez bölgelerinden Penza Bölge Valisi Vasili Boçkarev, Ukrayna krizi nedeniyle Avrupa’nın ABD’in etkisi altında kaldığını ifade ederek Türkiye ile işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

Yerel gazetecilere yaptığı açıklamada Rus vali, dünyada siyasi durumun giderek gerginleştiğini ifade etti. Vali, “Bu durumdan Penza bölgesi de etkilenebilir. Ticari ve ekonomik alanlarda Türkiye, Finlandiya ve Çin’le iş yapmaktan yanayız. Ama Finlandiya AB ve ABD’nin etkisi altında.” dedi.

Türkiye ile işbirliğine önem verdiklerini kaydeden Vali Boçkarev, “Türkiye ile işbirliğimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Bizim iyi ilişkilerimiz var. Türkiye ile çalışmak için önümüze hedef koydum, bunlar henüz başlangıç.” şeklinde konuştu.

Mayıs ayında Türkiye’ye yaptığı çalışma ziyaretiyle ilgili izlenimlerini aktaran vali, Türk iş dünyasının Penza bölgesinde yatırım yapmaya ilgi duyduğunu ifade etti. Vali Türkiye’de özel sanayi bölgelerinden etkilendiğini vurgulayarak benzer tesislerin Penza bölgesinde de inşa edilmesini arzu ettiklerini kaydetti.