Rusya, Akkuyu için Türkiye'den 8 milyar dolar yatırım bekliyor

250

“İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi” geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Nükleer enerjinin geleceğinin tartışıldığı zirveye akademi ve iş dünyası yoğun ilgi gösterdi. Türkiye’de ilk kez düzenlenen zirvenin detaylarını Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Şule Ergün, RS FM’de değerlendirdi.

Nükleer enerjinin geleceği İstanbul'da masaya yatırıldı. Nükleer Mühendisler Derneği ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği'nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın desteğiyle düzenlediği "İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi" geride kaldı. Nükleer enerjinin geleceği, Akkuyu NGS A.Ş.'nin sponsorluğunda Türkiye’de ilk kez bilimsel ve sektörel yönleriyle tartışıldı. Zirveye akademi ve iş dünyası ile medyadan yoğun katılım gösterildi.

Türkiye'de ilk kez düzenlenen bu toplantının ne anlam ifade ettiğini zirvenin başkanlığını yapan Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule Ergün değerlendirdi.

“TÜRKİYE İÇİN NÜKLEERİ KONUŞMA VAKTİ GELDİ”

Bu zirvenin Türkiye için ifade ettiklerini Ergün, şu sözlerle aktardı: “Türkiye’de nükleer santral yapılırken çok farklı açılardan konuşuluyor ve ilk defa böyle bir detayda bu kadar uzmanı bir araya getirerek, Türk akademisyenlerinin ve mühendislerinin önderliğinde bir zirve gerçekleşiyor. Türkiye için bence konuşma vakti geldi. Bu zirvede her şey açıkça konuşulup, tartışılıyor ama karar alınmıyor. Herkes uzmanlıklarını anlatıyor, kararı karar vericilere yani halka bırakıyor.”

“AKKUYU'DAKİ TEKNOLOJİ KENDİNİ İSPATLADI”

Rusya'nın Akkuyu'da kullanacağı teknolojinin kendini ispatlamış bir teknoloji olduğunu belirten Ergün, Rusya'nın Türkiye'nin nükleer teknolojiyi edinmesi konusunda da yardımcı olduğunu kaydetti. Ergün, “Bu kendini ispatlamış ve gelişmiş bir teknoloji. Ruslar kendi topraklarında yeni inşa ettikleri bir modeli öneriyorlar Akkuyu için. Bu çok büyük bir aşama. Bilgilerini, yatırım için düşündükleri parayı Türkiye’de harcamaya hazırlar. Bu anlamda Türk öğrencilerin de Rusya’daki önemli üniversitelerden birinde eğitim almasını sağlamaya çalışıyorlar. Dolayısıyla Rusya’nın Akkuyu ile önerdiği şey, sadece bir nükleer santral değil. Aynı zamanda teknoloji edinmemiz konusunda da yardımları olduğunu görüyorum“ dedi.

“YAKLAŞIK 500 TÜRK ŞİRKETİ AKKUYU’DA YER ALMAK İÇİN BAŞVURDU”

Akkuyu NGS A.Ş. Moskova Temsilcilik Ofisi Başkanı Oleg Titov, Mersin'in Akkuyu ilçesinde inşa edilecek nükleer santral projesinin gidişatını RS FM için değerlendirdi.

Akkuyu projesinin Rusya için öncelikli yatırımlar arasında yer aldığını belirten Oleg Titov, Rusya ve Türkiye’nin projenin hayata geçmesi için yoğun bir çalışma yürüttüğünü ifade etti. Titov, zirve kapsamında Türk şirketleriyle işbirliğine yönelik görüşmeler yaptıklarını da söyleyerek, hedeflerinin Akkuyu’ya 8 milyar dolarlık Türk yatırımı çekmek olduğunu vurguladı. Titov, sözlerine şöyle devam etti: “Burada çok sayıda Türk şirketiyle görüşme yapma fırsatı bulduk. İlgi çekici ve faydalı temaslarda bulunduk. Amacımız, 6 ila 8 milyar dolar arasında Türk yatırımını projeye çekebilmek. Akkuyu için kullanılacak malzemelerin Türkiye'de üretilmesini hedefliyoruz. Türk şirketleri bu doğrultuda yazılım alanından proje uygulamalarına kadar birçok alanda bize tekliflerini sunuyor. Yerel yatırımcıların teşvik edilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ortak çalışma grubu oluşturduk. Bu grup, işbirliğinin prensipleri üzerinde çalışıyor. Bu güne kadar 460'dan fazla şirket projeye katılım için başvuru yaptı. İlginin çok yüksek olduğunu söyleyebilirim."

“FUKUŞİMA’DAN DERS ÇIKARDIK”

Oleg Titov, Akkuyu’daki güvenlik konusunda önemli açıklamalar yaptı. Akkuyu’da güvenliğe çok önem verdiklerini ve Fukuşima’da yaşanan nükleer sızıntıdan ders çıkardıklarını vurgulayarak şunları söyledi: “Fukuşima’daki olayın ardından pasif güvenlik sistemi geliştirildi. Sistem, nükleer santralde herhangi bir beklenmedik durum yaşandığında personele gereksinimi olmadan santralin çalışmasını otomatik olarak durduruyor. Bu sayede fors-majör durumlar meydana geldiğinde yangın önlenmiş oluyor. Buradaki örnekten kendimize dersler çıkardık. Bu nedenle Akkuyu’da bugün için dünyanın en güvenli santralini inşa edeceğiz. Nükleer sorunlar konusunda hiçbir endişe duymaya gerek yok. Çünkü hidroelektrik santrallere kıyasla bu santrallerde çok daha az sorun meydana geliyor. Yurtdışında ilk kez kullanacağımız VVER-1200 reaktörü de yeni teknoloji olduğu için mevcut reaktörlerden çok daha yüksek bir güvenlikte çalışacak.”