Gazprom’dan Ukrayna’ya 10 Haziran’a kadar süre

103

Rusya ve Ukrayna arasında doğalgaz fiyatları ve ödenmeyen borçlarla ilgili kriz devam ediyor. Rusya, AB ve Ukrayna temsilcilerinin katıldığı Brüksel görüşmelerinde henüz sonuç alınamadı.

Gazprom’dan yapılan açıklamada Gazprom CEO'su Aleksey Miller ile Naftogaz CEO'su Andriy Kobolev’un 9 Haziran olarak belirlenen borçların ödenmesi ile ilgili takvimin tatil nedeni ile 10 Haziran’a ertelenmesi konusunda anlaştığı kaydedildi.

Gazprom, Ukrayna’nın ödenmeyen borcunun Kasım-Aralık 2013 için 1,4 ve Nisan-Mayıs 2014 için de 3 milyar olmak üzere toplam 4,45 milyar dolar olduğunu ifade ediyor.

Ukrayna’nın borçlarını uzun süredir ödememesi nedeni ile “Naftogaz Ukrayna” şirketi ile yapılan sözleşme uyarınca “ön ödemeli” sisteme geçirilmesine karar verildiğini kaydeden Gazprom, 786 milyon dolarlık ödeme nedeni ile ön ödemeli sisteme geçiş tarihini 9 Haziran’a ertelemişti.

Ukrayna bin metreküp için 268,5 dolar ödeme yapmakta ısrar ederken, Moskova indirimli anlaşmanın iptal olduğu, Nisan’dan itibaren bin metreküp için 485,5 dolar ödemesi gerektiğini savunuyor.