Rus senatör: Mersin Akkuyu asrın projesi

132

Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi senatörü, Rus-Türk İş Konseyi Başkanı Ahmet Palankoyev Mersin Akkuyu nükleer santrali sayesinde ikili stratejik işbirliğinin arttığını söyledi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilen 6. Uluslararası ATOMEXPO-2014 Forumu’nda konuşan Rus senatör, projenin Rusya-Türkiye ikili ilişkiler tarihinin en önemli yatırımı olduğunu söyledi.

Palankoyev, “Cesaretle söyleyebilirim ki Mersin Akkuyu, asrın projesi. Türkiye burada sadece enerji tüketicisi değil, aynı zamanda stratejik partner olarak değerlendirilmekte. Türkiye Akkuyu’da hisse de alabilir. Başkanlığını yaptığım Rus-Türk Konseyi Türk tarafının bu projeye ilgi duyması için çalışmalar yapıyor. Bunun dışında gelecekte Akkuyu’da çalışacak Türk öğrenciler Rusya’da yüksek eğitim alıyor. Burada uzunvadeli Rus-Türk işbirliğinin perspektifinin temeli atılıyor.” dedi.

İkili ticari ilişkilerin giderek arttığını vurgulayan Rus senatör, enerji alanında işbirliğinin ilişkilerin artmasına önemli katkı sağladığını vuguladı. Palankoyev, “Akkuyu sayesinde Rus iş dünyasının Türkiye ilgisi de arttı. Örneğin, Türk piyasasına Rus dev bankası Sberbank girerek Denizbank’ı satın aldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Rus senatör, Rusya’nın nükleer santral teknolojisinin dünyanın en gelişmiş ve güvenli teknolojisi olduğunu da ifade etti.

Tüm dünyadan 100 milyar doların üzerinde sipariş alan Rus nükleer devi Rosatom ÇED raporlarının tamamlanmasının ardından nükleer santral inşaatına başlayacak. 20 milyar dolarlık yatırım yapacak Rusya, nükleer santralin sahibi olacak. Rosatom Türk şirketlerin de projeye yatırım yapabilmeleri için çalışmalarını sürdürüyor.