BP: Petrol ve doğalgaza talep artırıyor, Rusya’nın pozisyonu çok iyi

182

İngiliz petrol şirketi BP’nin CEO’su Bob Dudley, Moskova’da düzenlenen 21’inci Dünya Petrol Kongresi’nde yaptığı açıklamada, petrol ve doğalgaz talebin sürekli olarak arttığını, Rusya’nın bu talebi sermayeye dönüştürebilecek çok iyi bir pozisyonu olduğunu söyledi.

Rusya’nın 2013’de en çok petrol ve doğalgaz üretimi yapan ve enerji ihracatında dünyada lider olduğunu hatırlatan Dudley, “Petrol, doğalgaz ve kömür önümüzdeki on yıllarda küresel enerjinin at başı pozisyonunu koruyacak. Yenilenebilir enerji kaynakları çok yavaş ilerliyor.” tespitinde bulundu.

ABD ve Çin’in dünyanın en çok enerji tüketen iki ülkesi olduğunu, tüketim artışının yüzde 70’sinin bu iki ülkede olduğunu kaydeden BP CEO’su, OECD ülkeleri ile dışarıda kalan ülkeler arasındaki farkın 2000’den bu yana en aza indiği bilgisini verdi.

BP Ekonomisti Christof Ruhl da 1986’dan bu yana Avrupa Birliği ülkelerinin yüzde 54 civarında büyüme sağlamasına rağmen 2013’de enerji tüketiminin 1988 seviyesine gerilediğini vurguladı.

Kuzey Afrika ve Nijerya’dan ithalatın azalması nedeni ile AB’nin ithalatında Rusya yüzde 20’ler seviyesine kadar çıkmayı başardı. Ukrayna krizinin uzun vadeli olmadığını hatırlatan Ruhl, Avrupa’nın Rusya’nın enerji kaynaklarına ihtiyaç duymaya devam edeceği tespitinde bulundu.

BP CEO’su Dudley daha önce Interfax’a verdiği demecinde Rusya’dan petrol ve doğalgaz alımının azaltılması konusunda Batılı ülkelerin çalışmalarını teorik bir uğraş olarak eleştirmiş, birbirine entegre olmuş küresel dünyada petrol gibi hareketli bir ürünün her zaman alıcısının olacağını ifade etmişti.