Türkiye’de ev alacak Ruslara Sberbank’tan özel kredi

206

Türkiye’de faaliyet gösteren Denizbank’ı bünyesinde bulunduran Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, Türkiye’den ev alacak Rusya vatandaşlarına özel kredi verecek. Sberbank, Türkiye’nin yanısıra Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan’da gayrimenkul alacaklara kredi desteği planlıyor.

Kommersant gazetesine konuşan Sberbank Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov, Türkiye’de gayrimenkul almak isteyen Rusya vatandaşlarına kredinin Denizbank aracılığı ile sağlanacağını söyledi. Krediler müstakil konut ve apartman dairelerini kapsıyor.

Kredi programının 23 Haziran’da başlayacağı bilgisini veren Gorkov, Sberbank’ın belge ve risk değerlendirme konusunda danışmanlık vereceğini kaydetti. Faiz ve süreler yerel kredi imkanları ile paralel olarak Denizbank tarafından belirlenecek. Çek Cumhuriyeti’nde 23 Haziran ve Hırvatistan’da 1 Temmuz’da paket uygulama başlayacak.

Rusya’nın ikinci büyük bankası VTB de Avusturya ve Fransa’da gayrimenkul alacak Rusya vatandaşlarına kredi desteği sağlayacak. VTB, iki ülkede lüks konutlar için özel bir paket hazırlıyor.

Türkiye’de gayrimenkul alımında Rusya vatandaşları ilk sırada yer alıyor. 2014’ün ilk 5 ayında 12 bin 485 yabancıya gayrimenkul satışı yapılırken, Ruslar 55 arsa ve 1580 konutla ilk sırada yer aldı.