Rus bakan, Soma faciası nedeni ile Türkiye'ye başsağlığı diledi

109

Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, Soma kömür madeninde 301 madencinin yaşamını yitirdiği kaza ile ilgili Türkiye’ye başsağlığı diledi.

Moskova’da gerçekleşen 21.Dünya Petrol Kongresi çerçevesinde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la ikili bir görüşme yapan Novak, “Taziye mektubunu kaza sonrası göndermiştim. Tekrar başsağlığı dilemek istiyorum…” dedi.

resim tanımı girin

Türkiye’den kömür madenlerinde inceleme yapılması konusunda gelen talebi değerlendirdiklerini ifade eden Novak, Rusya’nın kömür üretiminin üçte ikisinin gerçekleştiği Kemerova bölgesinde maden ocaklarındaki çalışmalar ve önlemlerle ilgili arzu edildiği zaman Türkiye’den gelecek uzmanlara yardımcı olabileceklerini söyledi.

Taziye dolayısı ile teşekkür eden Yıldız, dostluğa yakışan nazik mektubu aldıklarını, Rusya’nın benzer kazaları yaşamamasını temennisinde bulundu. Bakan Yıldız her yıl katıldıkları St.Petersburg ekonomi forumuna kaza nedeni ile gelemedikleri bilgisini de paylaştı.

resim tanımı girin

Yıldız ve Novak, Rusya’nın standında incelemelerde bulundu.

İki bakanın Ukrayna kesintisi, Mavi Akım’ın kapasite artırımı ve Ocak 2015’de ele alınacak doğalgaz fiyatları ile ilgili revizyonu ele almaları bekleniyor. Türkiye Mavi Akım üzerinden ek 3 milyar metreküplük daha doğalgaz alımı yapmak istiyor. Yıldız, Ukrayna krizi nedeni ile Batı Hattı’nda sorun yaşanması durumunda alınacak tedbirleri de görüşeceklerini ifade etmişti.