Rusya'da yeni ruble simgesi madeni parada

175

Bu hafta Rusya Merkez bankasının kararı üzerine nominal değeri bir Ruble olan 100 milyon adet maden para dolaşıma sunuldu. Bu maden paralar üzerinde “bir” rakamı yerini Rus parasının resmi grafik simgesi aldı.

Kapsamlı grafik simgesi ile tüm dünyada ün kazanan Dolar, Avro, İyen, Yuan ve İngiliz Lirasından oluşan listeye Rus Rublesi katıldı. Rus Rublesinin grafik simgesi, Rusya Merkez bankası tarafından geçen yılın sonlarında yasallaştırıldı. Tabii daha önce çok kademeli yarışma düzenlenmişti.. Dizayncıların el ile kolayca yazılacak, mevcut simgelerden farklı olacak ve ilk bakıştan hatırda kalacak hem Rusyalılar için, hem de yabancılar için anlaşılır simgeyi uydurmaları teklif edilmişti. Uzmanlar tarafından seçilen 5 simge kamu oyununun hükmüne sunulmuştu. İnternet vasıtası ile yapılan oylama bir ay sürdü. Rusyalıların çoğu, Rusça alfabesinin P büyük harfi biçiminde olan ve altında yatay çizgi bulunan simgeyi tercih etti. Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina yeni simgenin derin manası olduğu kanısını belirterek şunu söyledi:

İki paralel hattın bulunması izlenimi, Rus parasının istikrarlı durumunu sembolize ediyor. Rublenin grafik simgesi basittir, kolayca hatırda kalıyor ve diğer milli paraların simgelerinin stiline uygun geliyor. Kayde değer önemli bir husus var. Rublenin grafik simgesi Kiril alfabesine dayalıdır. Bu, ulusal simgemizdir ve bu simge hem Rusya vatandaşları tarafından, hem yalancılar tarafından asıl bu şekilde değerlendirilmelidir. Rublenin grafik simgesinin yazılışının, “Ruble” kelimesinin diğer dillerde yazılışına uygun gelmemesi, o kadar önemli değildir. “Dolar” kelimesinin ilk harfi de S harfi değildir.

Bugün Ruble cinsinde yapılan uluşlararası ödeşmeler giderek artmaktadır. Uzmanların kanısınca bunun için Rublenin grafik simgesi çabuk olarak Rusya’nın genişte tanınan finansal markası haline gelecektir.

Rublenin yeni simgesinin borsa cetvellerinde resmen kullanılmasına 2013 Aralığında başlanmıştı. Şimdi de serbest dolaşımda bulunan maden paralar üzerinde de bu simgeyi görmek mümkün olacaktır. Çelikten yapılan nikel kaplamalı 100 milyon adet maden Rublenin ters tarafında yeni simgenin kabartma resmi görülüyor. Bu maden para nominal değerine göre Rusya’nın topraklarındaki tüm hesap noktalarında kabul edilmelidir.

Kolleksyoncuları hoş bir sürpriz bekliyor. 925 ayar gümüşten nominal değeri 3 ruble olan 31,1 gram ağırlığında kısıtlı miktarda maden paralar da çıkarıldı.

Rusya Merkez Bankası gelecekte milli paranın simgesi ve paranın korunma derecelerinden biri olarak yeni grafik simgeyi kağıt para üzerine de yerleştirmek niyetindedir.

Bundan başka Rublenin simgesinin Cenevre’deki Uluslararası standardizasyon komitesinde kaydı yapılması gerekecek. Bu sayede yeni simge bilgisayarların klavyelerinde, cep telefonlarında ve diğer teknik araçlarında da kullanılabilecek.