Akkuyu ÇED raporu açıklandı, Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 16'sını karşılayacak

270

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’ne yapılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan 3 bin 600 sayfadan oluşan revize ÇED raporu açıklandı.

Akkuyu NGS’den yapılan açıklamada, nükleer güç santrali, her biri 1200 MW kurulu güce sahip 4 üniteden oluşacak. Akkuyu’da inşası planlanan 4 adet reaktör, 3+ nesil NGS’ler olarak kabul edilen VVER-1200 teknolojisi ile gerçekleştirilecek. Akkuyu NGS’nin inşaatı tamamlandıktan sonra bugünkü elektrik tüketiminin yüzde 16’sını karşılayacak. Akkuyu NGS Projesi’nin toplam maliyetinin 20 milyar ABD Doları civarında olması öngörülüyor. Akkuyu NGS’nin işletme ömrü 60 yıl olarak planlanıyor.

4 bin 500 kişilik yerleşim alanı kurulacak

Nükleer santralin kurulması ile enerjide dışa bağımlılığın azaltılması hedefleneceği vurgulanırken, Akkuyu NGS Proje Sahası dışında ancak hemen bitişiğinde kurulması planlanan ve içerisinde kalıcı konut alanlarının olacağı yaşam merkezinde yaklaşık 4 bin 500 kişilik bir yerleşim alanı inşa edilecek.

Bu yaşam merkezi, santralin inşaat dönemi boyunca ilgili uzmanların ve denetleyicilerin barınmaları için de kullanılacak. Akkuyu NGS’nin işletme aşamasında ise söz konusu kalıcı barınma tesisleri santral işletme ve bakım personeli ile onların aileleri tarafından kullanılacak. Yaşam Merkezi’nde aynı zamanda birçok sosyal tesis ve imkânlar da olacak. Eğitim merkezi, okul, anaokulu sağlık kompleksi, spor kompleksi, yangın istasyonu, atık su arıtma tesisleri ve diğer mühendislik tesisleri bulunacak.