Rusya Federasyonu’nun ticari araç üreticileri Türkleri bekliyor

161

Rusya Federasyonu'nun en büyük ticari araç üreticilerinden GAZ ve PAZ markaları, Türk otomotiv yan sanayi firmalarını, ortaya koydukları kalite ve güven nedeniyle yatırım ve işbirliğine davet etti.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Rusya Federasyonu'nun en büyük ticari araç üreticileri GAZ ve PAZ markaları tarafından en üst düzeyde ağırlanarak yatırıma davet edildi. Nizhniy Novgorod şehrinde 5 günlük temaslarda bulunan 26 kişilik OİB heyeti, GAZ ve PAZ yöneticileriyle gerçekleştirdikleri ikili görüşmelerde yatırım ve ticari işbirliklerini geliştirme üzerinde durdu. OİB Başkanı Orhan Sabuncu, Türk otomotiv endüstrisinin 'Made in Turkey' algısı yarattığını ve artık tercih edilen markalar olduğunu dile getirdi.

Ruslar Türk kalitesini istiyor

OİB organizasyonuyla GAZ Group Başkanı Vadim Sorokin ve PAZ Genel Müdürü I.K. Emelyanov tarafından en üst düzeyde karşılanan ve ağırlanan boya, klima, robot, fren sistemleri gibi birçok alanda faaliyet gösteren Türk firmalarından 18 yetkili, iki markanın tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Gerçekleşen ikili görüşmelerde de birlikte neler yapılabileceği, özellikle de ticari araç üretiminde Türkiye'nin Avrupa'da yakaladığı kalite, tecrübe ve başarının bu markalarla nasıl paylaşılabileceği üzerinde duruldu.

Rus yetkililer, iki ülke arasında tedarik zinciri yönetimi ve gerekli kalite ile fiyat koşullarının sağlanması durumunda yatırım ve ticari işbirliklerine açık olduklarını dile getirirlerken, önümüzdeki dönemde kendilerinin de Türkiye'yi ziyaret ederek ilişkilerin somut hale gelmesi için gayret göstereceklerini ifade ettiler.

'Made in Turkey' algısı oluştu

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, gerçekleşen ikili görüşmeleri değerlendirerek, "Artık 'Made in Turkey' algısı oluştu. Küresel markalar Türk firmaların peşinde. Özellikle otomotiv yan sanayide ortaya koyduğumuz kalite, güven, zamanında teslimat gibi özelliklerimiz bizi rakiplerimizden farklı kılıyor. Dünyanın birçok yerinde gerek ana sanayi, gerekse yan sanayi bizim firmalarımızla işbirliği yapmak istiyor. Bizim ürünlerimizi tercih ediyorlar. Bu da otomotiv endüstrimiz için gurur kaynağı oluyor. Hedefimiz endüstrimizde aranan markalar yaratabilmek. Bu yolda ilerliyoruz." diye konuştu.