Küresel ekonomide dengeler değişiyor; BRICS 100 milyar dolarlık banka kuruyor

445

Ukrayna krizi nedeni ile uluslar arası alanda zor günler yaşayan Rusya, Brezilya’nın Fortaleza kentinde 15-16 Temmuz’da yapılacak gelişmekte olan ülkeler birliği BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) zirvesinde moral depolayacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in de katılacağı zirvede 100 milyar dolarlık kalkınma bankasının kurulması konusunda anlaşma imzalanacak.

Yeni kurulacak bankanın ABD ve Avrupa ülkelerinin öncülüğünde çalışan Dünya Bankası ve Uluslar arası Para Fonu’na (IMF) alternatif olması bekleniyor. Bankanın kurulması ile ilgili çalışmalar iki yıldan bu yana sürdürülüyordu.

Çin’in daha yüksek para koyup yönetimde etkin olma teklifi ve tüm üye beş ülkenin eşit oranda pay ve yetki sahibi olmaları ile ilgili alternatifler tartışılıyor. Bankanın merkezinin Moskova, Yeni Delhi, Şanghay ya da Johannesburg olması konusunda müzakere ediliyor. Brezilya merkez olma konusunda bir öneride bulunmadı.

Nakit olarak 50 milyar dolar sermaye belirlenirken, diğer kalan kısım gerekli olması durumunda IMF’de olduğu gibi ülkelerden taahhütleri kadar talepte bulunulacak.

ABD ise gelişmelerden memnun değil. Dünya Bankası ve IMF’nin yeniden yapılanması yönünde 2010’da alınan kararlar Amerikan kongresinden geçemedi. BRICS kalkınma bankasının aktif hale gelmesi ile Rusya ve Çin’in 1945 sonrası ABD lehine oluşan dengede kalıcı değişikliklere yol açabileceği ifade ediliyor.