BRICS ülkeleri 100 milyar dolarlık banka için anlaşmayı imzaladı

314

Küresel ekonomide Dünya Bankası ve Uluslar arası Para Fonu’na (IMF) rakip olacak 100 milyar dolarlık Kalkınma Bankası için BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ülkeleri imza attı.

Brezilya’nın Fortelaza kentinde gerçekleşen imza törenine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve BRICS ülke liderleri katıldı. BRICS liderleri ikili görüşmeler ve zirve toplantısında ticaret, yatırım, finans ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra, uluslar arası sorunları da masaya yatırdı.

BRICS ülkeleri Kalkınma Bankası enerji istasyonlarından limanlara, yol inşaatlarından telekomünikasyona kadar yüzlerce projeye kredi desteği verecek.

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, bankanın kuruluşunun küresel mali yapının gelişmesi için önemli bir katkı olduğunu söyledi. Rousseff, yeni bankanın merkezinin Şanghay olacağı bilgisini paylaştı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, dünya finansal ekonomisinin çeşitlenmesi adına Kalkınma Bankası’nın önemli bir katkısı olacağını kaydetti. Rus lidere göre BRICS ülkeleri yatırım ve ticaret alanında işbirliğini geliştirerek uluslar arası rekabetin gelişimine önemli katkı sağlayacak.

resim tanımı girin

Çin aslan payına sahip olacak

Anlaşmayı Rusya adına imzalayan Maliye Bakanı Anton Siluanov 100 milyar dolarlık bankanın sermayesinin 50 milyar dolar olacağını açıklamıştı. BRICS ülkelerinin ortaklığı yüzde 50’nin altına düşmeyecek. Çin 41 milyar dolarla aslan payına sahip olurken, Rusya, Brezilya ve Hindistan’ın 18’şer milyar dolar ve Güney Afrika’nın da 5 milyar dolarlık ortaklığı olacak.

Hindistan’ın ilk yıl başkanlığını yapacağı bankaya Rusya temsilciler kuruluna başkanlık yapacak. Her ülke Maliye Bakanı ya da Merkez Bankası Başkanlarını temsilciler kurulu için görevlendirebilecek. Banka BRICS ülkelerinin dışında Meksika, Arjantin ve Endonezya gibi gelişmekte olan ülkelerin üyeliğine de açık olacak.

BRICS ülkeleri döviz rezervlerine dair bir anlaşma da imzalandı. Anlaşmaya Rusya adına Rusya Federasyonu Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiulina imza koydu. BRICS ülkeleri kredi kuruluşları arasında iyi niyet işbirliği ve inovasyon alanında işbirliği de yapacak.

Dünya nüfusunun yüzde 42’sini oluşturan BRICS ülkeleri küresel ekonominin de yüzde 20’sini elinde bulunduruyor. BRICS ülkeleri arasında toplam ticaret hacmi 6,14 trilyon doları bulurken, bu rakam dünya toplam ticaret hacminin de yüzde 17’sini oluşturuyor.