Çukurova, Turkcell hisseleri için Rus ortağa borcunu ödedi

275

Çukurova Grubu, Ziraat Bankası aracılığı ile Alfa Grubuna 1.6 milyar dolar ödedi. Alfa'nın elindeki rehin Turkcell hisseleri Ziraat Bankası'na rehin tesis edildi.

Çukurova, Turkcell hisseleri için 1.6 milyar dolarlık ödemeyi Alfa Grubu'na Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirdi. Alfa Grubu lehine rehin olan Turkcell hisseleri Ziraat Bankası lehine rehin edildi.

Çukurova Grubu'nun Ziraat Bankası'ndan aldığı 1.6 milyar dolarlık krediye yönelik olarak resmi açıklama Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapıldı. Çukurova Holding'den Turkcell'e gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Grubumuzun Alfa Grubu'na rehinli dolaylı Turkcell İletişim hisselerinin geri alımına ilişkin olarak TC Ziraat Bankası AŞ ile kredi sözleşmesi imzalanmış olup, anılan kredi sözleşmesi tahtında kredi kullanmak suretiyle Privy Council kararına göre Alfa Grubu'na borçlu olunan yaklaşık 1.604 milyar USD, Alfa Grubu'nun banka hesabına yatırılmıştır. Bu suretle, Alfa Grubu lehine rehin kaldırılarak aynı hisseler üzerinde TC Ziraat Bankası lehine rehin tesis edilmiştir."

Turkcell’in hissedarları Rus Altimo (Alfa) ile Çukurova Holding arasında şirketin kontrol hisselerine ilişkin davayı gören İngiltere Yüksek Mahkemesi (Privy Council), Çukurova’nın Turkcell’deki paylarını geri alması için gereken finansmanın şartları konusunda tarafların anlaştığını ve mahkemenin anlaşmayı onayladığını geçen hafta açıklamıştı.

Bir kaynak Çukurova Holding’in, Turkcell’deki paylarını geri almak için Alfa’ya yapacağı ödemede gereken 1,6 milyar dolar tutarındaki finansmanı Ziraat Bankası’ndan sağladığını söylemişti. Ülker’in çatı şirketi Yıldız Holding iştiraki Gözde Girişim’in Çukurova’nın hisseleri geri alabilmesi için gereken finansmanı sağlaması konusunda ise Hazine geçen ay olumsuz görüş bildirmişti.

Turkcell’de dolaylı olarak yüzde 13,22 payı bulunan Altimo, Çukurova’nın patronu Mehmet Emin Karamehmet ile dolaylı yüzde 13,8’lik payın sahipliği konusunda 2005’e dayanan bir anlaşma sebebiyle uzun yıllar boyunca davalık olurken, bu uzlaşmazlık şirketin son yıllardaki genel kurullarının yapılmasını ve temettü dağıtımlarının gerçekleşmesini engelledi.

Turkcell’de TeliaSonera’nın direkt ve dolaylı olarak yüzde 37,3, Altimo’nun ise yüzde 13,22 hissesi bulunuyor. Çukurova, Altimo’nun rehninde bulunan yüzde 13,8 hisseyi almasıyla Turkcell’i dolaylı olarak kontrol edebilir hale geliyor.