Rusya: Türkiye’den süt ürünleri alacağız

524

Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı Sergey Dankvert, Türkiye’den süt ürünleri alacaklarını ifade etti.

8 Ağustos’ta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil ile görüşeceklerini kaydeden Dankvert, konuyu ele alacaklarını belirtti. Rosselhoznadzor Başkanı, “Daha önce Türkiye süt ürünlerinin Rusya’ya ithalatından yanaydı. Ama biz bu konuya hazır değildik. Bugün ise Rusya piyasasını Türk süt ürünlerine açıyoruz.” dedi.

Dankvert, Türkiye’den meyve ve sebze ithalatının artırılmasına ilişkin konuyu da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Pakdil ile görüşeceklerini söyledi.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Rosselhoznadzor basın sözcüsü Aleksey Alekseyenko, Türk-Rus ekonomi ilişkilerinde yeni dönemin başladığını ifade etti. Rusya’nın, Avrupa ülkelerinden gelen çeşitli ürünlere yasak uygulamaya başladığını hatırlatan Alekseyenko, “Türkiye ile meyve ve sebze, süt ürünleri ve benzer gıda ürünleri ticareti bakımından ikili perspektifmiz muazzam. İkili ticari ekonomik ilişkilerimizde yeni dönem başlıyor.” şeklinde konuştu.

Rusya’da faaliyet gösteren Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan da, “Rusya son olarak Polonya’nın sebze ve meyvesinin ülkesine girişini yasakladı. Ukrayna krizi nedeniyle bu tur haberleri sık sık duyacağız. Dolayısıyla açığı kapatmak için Türkiye önemli ülke. Bence Türkiye de durumu iyi değerlendirmeli. Bu ikili ticari ekonomik ilişkilerinin artmasına da önemli katkı sağlar.” dedi.