Serbank'a yaptırım, Denizbank'ı etkilemez

277

Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, bankanın ilk yarı yıl finansal verilerini açıkladığı toplantıda, Rusya’ya yönelik yaptırımların Denizbank’a herhangi bir etkisinin olmayacağını açıkladı. Sberbank’ı teknik olarak fonlamanın mümkün olmadığını belirten Ateş, böyle bir talep ve ihtiyacın da olmadığını söyledi.

Denizbank’ın ilk 6 aylık finansal verilerinin açıkladığı toplantıda konuşan Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, Avrupa Birliği’nin (AB) Sberbank’ın da aralarında olduğu 5 Rus bankasına enerji ve ileri teknoloji alanına girişi yasağı vermesini değerlendirdi.

Hakan Ateş, bu gelişmeden Denizbank’ın nasıl etkilendiğini şu ifadelerle anlattı: “Biz hissedarımız Sberbank’tan tamamen farklı bir kurumuz. Bu anlamda AB sınırlamaları bizi ilgilendiren konu değil.” diye konuştu. Uluslararası tahkim Rusya’ya Devlet Başkanı Vlademir Putin’in siyasi rakibi Yukos’un enerji şirketine el koyarak kendisini de hapse attığı için 50 milyar dolar ceza verdi.

Ateş, ‘bankalar reel sektörden çok kazanıyor’ eleştirisine de cevap verdi. Bu tartışmanın sürekli gündemde olduğunu hatırlatan Ateş, sektörün yatırdığı sermayeden yüzde 11 kâr edebildiğini bunun da birçok sektörün altında olduğunu ileri sürdü.

Diğer taraftan munzam karşılıklar için yatırdıkları paradan gelir elde edemediklerinin altını çizen üst yönetici, “Bankacılık sektörünün munzam karşılıklar için yatırdığı 200 milyar liradan yıllık yüzde 4 getiri hesap edilirse 8 milyar lira kaybı var. 6,5 civarı vergi ödedik. Bir de 2 milyar lira civarı mahsup edemediğimiz KDV tutarı var.” dedi.

resim tanımı girin

Tüm bunlar alt alta koyulduğunda 16-17 milyar liranın devletin kasasına aktarıldığını belirten Hakan Ateş, toplamda 23-24 milyar lira kâr açıklayan sektörün kârının üçte ikisini vergi olarak verdiğini söyledi. Güvenlik hizmetlerinden teknoloji ve gayrimenkul alımına kadar ödenen KDV’yi geri alamadıklarını kaydeden Grup Başkanı, buna gerekçe olarak da Maliye’nin değil BSMF’nin mükellefi olmalarını gerekçe gösterdi.

Ateş, bankanın 6 aylık performansı hakkında da şunları söyledi: “Yılın ilk yarısında 506 milyon lira net kâr elde ettik. Şube sayımızı 13’ü yurtdışında olmak üzere 739’a, çalışan sayımızı da 14 bin 789 kişiye çıkardık. Bu verilerle Türkiye’nin en büyük 5. özel bankası konumundayız.”

Bankanın aktifleri yüzde 31 artışla 85,5 milyar lira, özkaynakları da yüzde 37 artışla 10 milyar lira olarak gerçekleşti. 8,5 yıl Zorlu, 6 yıl Dexia ve yaklaşık 2 yıldır Rus Sberbank’ın iştiraki olan banka hiç temettü dağıtmadı. Tüm ortakların kârı yine bankaya yatırdığına dikkat çeken Ateş, 20 aydır Denizbank’ın sahibi Sberbank’ın elde edilen 2,3 milyar kârı çekmeyerek toplamda 5 milyar liralık yatırım yaptığını ifade etti.