Bakan Eker: Rusya'nın gıda talebini değerlendiriyoruz

321

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Rusya ile olası ihracat konusunda "Rusya Federasyonu’nun siyasi veya ticari sebeplerle bir pazardan mal almama, başka bir pazara yönelme gibi bir tutumu var. Biz burada diğer pazarlarımızı da dikkate almak suretiyle bir ilave tedarik yapabilip yapamayacağımıza bakıp değerlendireceğiz.” dedi.

Bakan Mehdi Eker, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ekonomi Bakanlığı ‘Tarım Ürünleri İhracatı Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantı esnasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Mehdi Eker, Rusya’nın ithalatı açısından ne kadarlık pazardan bahsediyoruz? Türkiye bu ithalatın ne kadarını karşılayabilecek? Rusya tarafından daha çok hangi alanda bir beklenti söz konusu? sorularına cevap verdi.

Rusya’nın 2013 yılında yaklaşık 43 milyar dolarlık bir gıda ithalatı söz konusu olduğunu ifade eden Eker, şunları söyledi:

"Bunun 12.5 milyar dolarını AB ülkelerinden ithal ediyor. Bunda tabi et ve et ürünlerini ABD ve Brezilya’dan, süt ve süt ürünlerini keza AB ülkelerinden başta Hollanda ve Fransa olmak üzere, balığı Norveç’ten somon olarak alıyor. Bizden 1.7- 1.8 milyar dolar civarında bir ithalatı var. Bizden alabileceği gıdalar beyaz et, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi bazı kümes hayvanlarının ürünleri var. Biz bu meseleye stratejik bakmak durumundayız. Yani hem mevcut pazarlarımız açısından hem bir talep söz konusu ama sonuçta Rusya Federasyonu’nun siyasi veya ticari sebeplerle bir pazardan mal almama, başka bir pazara yönelme gibi bir tutumu var. Bu tabi o ülkelerin kendilerini ilgilendiren bir husus. Bizi ilgilendiren kısmı, biz burada diğer pazarlarımızı da dikkate almak suretiyle bir ilave tedarik yapabilip yapamayacağımıza bakıp değerlendireceğiz. Sektör mensuplarımızla da değerlendirip onların görüşünü alacağız. Kapasitemizi, üretimimizi ama mutlak surette orta ve uzun vadedeki etki analizini de dikkate almak suretiyle yapmak durumundayız. Çünkü tek boyutlu bir şey değil. Doğrusal olmayan bir denklem. Bütün parametreleri hepsinin katsayılarını dikkate almak durumundayız. Buna göre de muhataplarımıza gerekli cevabı veririz.’’

“AŞIRI DERECE LİBERAL POLİTİKA UYGULAYAMAYIZ’’

Bakan Mehdi Eker gıda maddelerini enflasyona etkisinin olmasıyla ilgili enflasyon sepetindeki ağırlığın gıda ile ilgili uluslararası parametreleri de dikkate almak gerektiğini belirtti. AB’nin enflasyon sepetindeki gıdanın ağırlığı ile Türkiye’deki gıdanın ağırlığı arasında bir fark var mı yok mudur ona bakmak lazım olduğunu örnek veren Eker “Biz Türkiye’de şunu da dikkate almak zorundayız. Aşırı derecede liberal bir tarım politikası uyguladığımızda kalıcı servet alanımızı çok iyi değerlendirmeyeceğimiz kanaatindeyim. Dünyanın her yerinde tarım destekleniyor. Bir ülke hariç, o da yakın yıllarda karar değiştirmediyse Yeni Zelanda. Bunun dışında dünyanın neresinde olursa olsun AB de ABD de parası olan bütün ülkeler tarımı destekler.'' dedi.

30 Mart gecesi bir don vurduğunu hatırlatan Eker sözlerini, ''Türkiye’nin 65 vilayeti bundan etkilendi. Tedbirler aldık, bunlara rağmen sistem etkilendi. Siz bütünüyle bunu liberal ederseniz, ben bunu desteklemeyeceğim derseniz, siz sadece üretici kitlesini değil, üretim sisteminizi de belirli bir şekilde tehlikeye maruz bırakırsınız, risk altına alırsınız. Onun için biz bunları desteklemek durumundayız. Sadece Toprak Mahsulleri Ofisi’nin gerektiğinde piyasaya müdahale olarak piyasayı regule edebilmek anlamında imkan veriyoruz. Et Süt Kurumu’na da şimdi bu şekilde yeniden yapılandırma yaptık. Bu piyasalara gerektiğinde müdahale etmektir.’’ şeklinde tamamladı.