Rusya, Ankara görüşmelerinden memnun: Yeni Türk ürünlerine kapı açılıyor

258

Rusya'ya daha önce ihraç edilmeyen Türk gıda ürünlerine kapı açılıyor.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı Danışmanı Aleksey Alekseyenko, Ankara’da yapılan gıda ticareti görüşmelerinin başarılı geçtiğini söyledi.

Alekseyenko, “Başkanlığını benim yaptığım Rosselhoznadzor heyeti bugün Ankara’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil ile görüşmeler yaptı. Olumlu geçti görüşmeler. Rusya piyasasına yeni Türk gıda ürünlerinin girişi hususunda anlaştık. Şimdilik rakam vermek istemiyorum. Süt, yumurta, tavuk eti, balık, damızlık hayvanlar ve başka gıda ürünlerin sevkiyatı söz konusu. Şöyle özetlemek istiyorum: Türkiye’de gıda sanayisi üreticiler için kapımızı açıyoruz. Gerisi ise artık Türk iş adamlarına kalmış.” dedi.

Rusya’ya yönelik Türk üretici şirket listesinde firma sayısının artacağına işaret eden Rosselhoznadzor Başkanı Danışmanı, “Listedeki şirketleri, Rusya tarafı olarak inceleyeceğiz. Ayrıca Türk üreticilerini 15-18 Eylül’de Moskova’da yapılacak uluslar arası gıda fuarı World Food’a davet ediyoruz. Bu katılımın Rus piyasasının incelenmesi açısından Türk üreticilerine faydalı olacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.