"Rusya fırsat, ama fırsatçı olunmamalı"

282

Rusya’nın Türkiye’den gıda ihracatını artırma planını değerlendiren Rus-Türk İşadamları Birliği Başkanı Naki Karaaslan, “Bu bir fırsat ama fırsatçılık değil. Başlangıç noktası hakikaten pozitiftir ama işlerin sağlıklı şekilde yapılması ve geçmişteki hataların tekrarlanmaması lazım” dedi.

Kendisine yaptırım uygulayan AB, ABD, Kanada ve Norveç gibi ülkelerden gıda ithalatını bir yıl süreliğine durdurma kararı alan Rusya, oluşan gıda açığını kapatmak için alternatif ülke arayışına girdi. Rusya’ya yakınlığı ve sıkı ticari bağlar nedeniyle avantajlı konumda olan Türkiye, Rusya’nın yöneldiği ülkelerden biri. Rusya Gıda Otoritesi Rosselhoznadzor’dan bir heyet dün Türkiye’de Tarım Bakanlığı yetkilileri ile bir araya gelerek Rusya’ya gıda ithalatının artırılması konusunu görüştü. Daha önce Türkiye’den süt ve süt ürünü almayan Rusya, Türk şirketlere bu pazarın da kapısını açma kararı aldı.

Toplantının ardından konuşan Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Aleksey Alekseyenko, “Türkiyeli ihracatçılara yeni pazarların kapısını araladık" dedi. Türkiye'den şu anda da alımı yapılan ürünlerin de miktar olarak artırılacağını dile getiren Rus yetkili, "Net miktar konusunda yorum yapamam; biz devlet olarak kapıları araladık, olanakları belirledik; bu olanakları iki ülkenin iş çevreleri değerlendirecek" dedi.

MEKER: STRATEJİK BAKIYORUZ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de, Rusya ile olası ihracat konusunda dün ilk kez açıklama yaptı. “Bu meseleye stratejik bakmak durumundayız.” diyen Mehdi Eker, “Diğer pazarlarımızı da dikkate almak suretiyle bir ilave tedarik yapıp yapamayacağımızı değerlendireceğiz. Çünkü tek boyutlu bir şey değil. Bütün parametreleri dikkate almak durumundayız” ifadesini kullandı. Rusya’dan Türk gıda ihracatçılarına talep de şimdiden başlamış durumda. Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Rusya'nın kararının ardından Türkiye'ye gıda alanında talebin gelmeye başladığını belirtti. Eker, Rusya'ya özellikle kanatlı ürünlerde ve balıkta ciddi ihracat artışı beklendiklerini, yaş meyve ve sebze sektöründe de ekstra talebi karşılayabileceklerini kaydetti.

RTİB: BU BİR FIRSAT AMA FIRSATÇILIK OLMAMALI

Peki, Rusya ve Batılı ülkeler arasında yaşanan yaptırım restleşmesi, Türkiye için ekonomik bir fırsata mı dönüşüyor? Türkiyeli gıda ihracatçıları Rusya’nın ihtiyacını karşılayabilecek ek kapasiteye sahip mi?

RS FM’e konuşan Rus-Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) başkanı Naki Karaaslan, Rusya pazarında Avrupa menşeili gıdanın kesilmesinin Türkiye’ye artı pozisyon sağlayacağını belirtti. Karaaslan “Bu bir fırsat ama fırsatçılık değil. Başlangıç noktası hakikaten pozitiftir ama işlerin sağlıklı şekilde yapılması ve geçmişteki hataların tekrarlanmaması lazım. Asıl değerlendirilmesi gereken konu sebze ve meyve. Türkiye de buna hazır olursa bunu ciddi bir fırsat olarak görüyorum.” diye konuştu.

Öte yandan Türk meyve-sebze üreticilerine Rusya konusunda “beklentiyi yükseltmeyin” uyarısı geldi. Akdeniz, Batı Akdeniz, İstanbul, Ege ve Uludağ Yaş Meyve-Sebze İhracatçıları birlikleri, ortak açıklama yayımlayarak, Rusya’nın Türkiye'den ithalatını artıracağı yönündeki beyanların sektörü yüksek beklentilere sürüklememesi gerektiğine dikkat çekti. Açıklamada "Konunun abartılarak kamuoyuna yansıtılmaya çalışılması, arz talep dengesinin bozulmasına ve ürün fiyatlarında artışlara neden olabilir” uyarısı yapıldı.

BEKLENTİ UYARISI

RTİB Başkanı Naki Karaaslan da bu uyarının haklı olduğunu düşünüyor. Daha önce tavuk konusunda benzer bir deneyimin yaşandığını hatırlatan Karaaslan “Türk tarafına kotalar açılacak dendi ve tavukta ciddi fiyat artışları oldu. Böyle bir beklentiye girip iç pazarda oynamak doğru bir şey değil. Bunlar aşama aşama yapılacak. Yani yarın Rusya’ya yüzlerce tır hareket edecek diye bir şey yok. Böyle bir beklentiye girmemek lazım. Bunu fırsatçılık olarak görürsek zararlı çıkarız.” uyarısında bulundu.