Rusya'da nasıl iş yapılır?

434

Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Samsun'da düzenlenen programla Rusya'da iş yapmanın yollarını anlattı.

Anemon Otel'de düzenlenen foruma Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Rus Türk İşadamları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, emekli Rusya Büyükelçisi-Genel Sekreteri Vladimir Solotsonskiy, MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Erkan Malkoç, Çalkan Group Genel Müdürü Mustafa Çalkan, THY Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş, Nexia Genel Mdr Cem Tezelman, Dynamıc Lojistik Genel Müdürü Mehmet Dağaşan, firma sahipleri ve iş adamları katıldı.

Formun açılış konuşmasını yapan Haberexen Yayın Grubu Başkanı Mustafa Çakır, "Son dönemlerde Rusya ve Avrupa Birliği arasında yaşanan ambargodan dolayı Rusya pazarı bölgemiz iş dünyası açısından daha da büyük bir önem kazanmıştır. Bölge iş adamlarımızın Rusya'ya ihracat yapabilmeleri için gerekli altyapının sağlanması amacıyla bu organizasyonu düzenledik. Umut ediyoruz ki, bugün düzenlenen toplantı Rusya pazarında iş dünyamıza yeni kapılar açar. Bugün biz burada iş konuşmalıyız. Hepimiz iş adamıyız. Kilometrelerce öteden gelip, bize yıllardır hedef olarak belirlediğimiz Rusyapazarında 'nasıl, ne yapabilirizi anlatacaklar. Haberexen Yayın Grubu Rusya ile ilgili pazarı araştırmaya 3 sene önce başlamıştı. 1 sene önce HaberexenRusya'yı yayına aldık ve 1,5 senedir de sürekli gidiş gelişlerle Rusya pazarınıKaradeniz ile ilişkilendirmeye çalışıyorduk. Rusya ile Türkiye'nin kuzeyi aynı kaderi paylaşıyor. Eğer Karadeniz büyümek istiyorsa Rusya'nın güneyi ile entegre olmak zorunda. Bunu Ruslarda biliyor. Onlarla yaptığımız görüşmede onlarda bunları söylüyorlar" dedi.

Samsun'un ticaret şehri olacağına inandığını belirten MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Erkan Malkoç, "Samsun'un tarihi köklerinde yer alan ticaret şehri olma özelliğinin inşallah fetret devrinin bittiği bir dönem olması temennisi ile bir kıvılcım olması düşüncesiyle böyle bir organizasyonda bir araya geldik. Bundan sonraki süreçte bu toplantı içeriğinin muhtelif özelliklerini taşıyan birçok daha toplantı zincirleri farklı organizasyonlar tarafından yapılacaktır. Şehrimizin bundan sonraki sürecinde ticaret şehri olma özelliğinin yeniden cilalanarak parlatılacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Samsun'u Rusya pazarında daha aktif olmaya çağıran Emekli Rusya Büyükelçisi Vladimir Solotsonskiy, "Rusya'da çok uzun süre iş yapan işadamlarımız var. Türkiye'nin Rusya'da çok büyük olanakları var. Bizim idarecilerimiz ile sık sık buluşuyorlar. Türkiye ile Rusya arasında ilişkilerin ilerletilmesi için hiçbir sorun yoktur. Biz sizi Rusya pazarında daha aktif olmaya çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

RUS - TÜRK TİCARETİNDEKİ HEDEF 100 MİLYAR DOLAR

Rus Türk ticaretindeki hedeflerinin 100 milyar dolar olduğunun altını çizen RTİB Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan, şunları kaydetti: "100 milyar dolarlık hedef şuanda son 14 yıl içersinde 5 milyardan 35 milyar dolara çıktı. Ama son 3 yıldır bir durağanlık yaşanıyor. Türkiye artık stratejisini belirlemek zorunda,Türkiye yol haritası çizmek zorunda. Türkiye otomotiv ve otomotiv yan sanayisinde dünyada ve Avrupa'da çok ciddi anlamda söz sahibidir. HattaAvrupa pazarının yüzde 16'sı bizdedir. Ama Rusya pazarında binde 5'iz. Biz aslında olmayanı keşfetmeliyiz. Bildiğimiz işleri yapmalıyız. Ruslar bize 'siz iyi vagon yapıyorsunuz ama sizden bize hiç kimse gelmiyor. Bize Almanlar, Fransızlar geliyor. Siz yoksunuz' diyor. Bildiğimiz işler sağlık, okul, hizmet sektörü. Bunları çok iyi biliyoruz. Bunlarda ciddi anlamda katma değeri olan işlerdir. Rusya bizim Almanya'dan sonra en önemli ticari ortağımızdır. Akdenizbölgesine bu sene 5 milyona yakın Rus turist geldi. Dünya rezervinin 3'te biriRusya toprakları içerisindedir. Rusya nüfusu dünya nüfusunun 40'ta biridir. Rusya usta siyasetçilerin elinde. Karşılıklı olarak limanların geliştirilmesi ve büyümesi gerekiyor. Akdeniz'de gelen meyve sebzenin hızla ulaştırılması gereken, nakliye maliyetlerinin düşürülmesi, yolların ve demiryolların genişlemesiyle ve bunlarla ilgili sorunlarda çözülürse hızla istenilen yerlere varılacaktır. Rusya'nın önümüzdeki 20 yıl için Çinle yaptığı bir gaz anlaşması var. Yaptığı anlaşmada 400 milyar dolar. Sadece Gazprom'un 2020 yıllardaki ciro hedefi 1 trilyon dolardır. Bütün dünyanın gözü hammaddelerden dolayıRusya toprakları içindedir."

Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacak en önemli unsurun limanlar olduğunu ifade eden Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, şöyle konuştu: "Samsun, Türkiye'nin ve Karadeniz'in en önemli şehirlerinden birisidir. Samsun'daki ticari hareketlilik ve yapılacak olan çalışmalar bölgenin gelişmesine katkı sunulacağı gibi ülkenin ticari ilişkilerinin daha iyi bir noktaya taşınmasında da önemli bir nokta oluşturacaktır. Samsun'un ticari yaşamına baktığımızda Türkiye içerisinde önemli kentlerden birisidir. İthalat ve ihracatı ile önemli çalışmaların gerçekleştirdiği bir ildir. Türkiye geneline baktığımızda 2013 yılında yaklaşık olarak 152 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirilmiş, Samsun'a baktığımızda bu ihracat içerisindeki payı 438 milyon dolardır. Bu çok arzu ettiğimiz, Samsun'un ön gördüğü ihracat rakamlarına henüz ulaşılabilmiş değildir. Bizim Samsun olarak ihracatımız içerisinde Rusya'nın payına baktığımızda yaklaşık 22 milyon dolarlık bir ihracat payı da Rusya'nın var. Buda yaklaşık olarak yüzde 5,6'ya denk geliyor. İthalata da baktığımızda 2013 yılında 236 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirilmiş. Samsun'da gerçekleştirilen ithalat ise bir önceki yıla göre biraz düşüş göstermiş ve 853 milyon dolar olmuş.Rusya'dan yaptığımız önemli bir oran 334 milyon dolarlık ihracatı Rusya'dan gerçekleştirmesiz. Bunun da bizim toplam ithalat içerisindeki payı yaklaşık yüzde 40'dır. Genel olarak baktığımızda son 2,5 yıl içersinde ithalat ve ihracat rakamlarının toplamını değerlendirdiğimizde 2012 yılında yüzde 31'lik, 2013 yılında yüzde 27'lik ve 2014 yılının ilk 6 ayında ise yüzde 26'lık bölümünü Rusya Federasyonu ile gerçekleştiriyoruz. Bu verdiğimiz rakamlar sadece Samsunlu firmaların yapmış olduğu ithalat ve ihracat rakamlarıdır. Ayrıca Samsungümrüğünden yapılmış olan ihracat rakamları bunun daha üzerindedir. 2013 yılında 1 milyar 244 milyonluk bir ihracat Samsun limanından gerçekleştirilmiştir. Yine 2013 yılında 2 milyar 136 milyon 468 binlikte ithalat gerçekleştirilmiştir. Yine en fazla ithalat ve ihracat Samsun gümrüğünden Rusya Federasyonuna gerçekleştirilmiştir. 2014 yılının ilk 6 aylık dilimine de baktığımızda ihracatın 2012 yılında yüzde 57'si, 2013 yılında yüzde 56'sı 2014 yılında da yüzde 57'si yineRusya Federasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacak en önemli unsurlardan biride limanlarımızın varlığıdır. 2023 Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 100. yılında da 6 milyar dolar olmasını öngörüyoruz." dedi.