Rusya'ya ihracat yapacak Türk şirketler için garanti mektupları hazırlanıyor

345

Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerin yaptırımlarına karşı gıda alımını durduran Rusya'ya mail ihraç etmek için Türk şirketler hazırlıklarını sürdürüyor.

Rus yetkililerin Türkiye'de yaptıkları çalışmaların ardından Rusya'ya mal ihraç edecek yeni firmalar da belirleniyor. Beyaz et, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri ve yaş meyve ve sebze de ortaya çıkan fırsatı değerlendirmek isteyen Türk şirketlere garanti mektupları Türkiye Tarım Bakanlığı tarafından verilecek. Rusya, Türkiye'nin verdiği mektuplarda herhangi bir inceleme yapmadan kabul edecek. Ancak ihracatın başlamasının ardından denetimler de başlayacak.

Türkiye Tarım Bakanlığı garanti mektupları ile ilgili bir açıklama yaptı. 13 Ağustos'ta Ankara'da Rus yetkililerle yapılan toplantıya atıfta bulunan bakanlık, Türkiye'den Gümrük Birliğine üye ülkelere (Rusya, Kazakistan, Belarus) hayvansal ürün ve hayvansal yan ürünleri ihraç etmek isteyen işletmelere yönelik gerekli denetimlerin yapılması ve bu işletmeler hakkında Bakanlıkça gerekli garantilerin verilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Talepte bulunulan firmalar için denetimlerin başladığı kaydedilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Uygun bulunan ve Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne bildirimi yapılan işletmelere ait bildirimler Rusya Federasyonu'na iletilecektir. Rusya Federasyonu'na yönelik olarak ihracat talebinde bulunan işletmeler için henüz garanti mektupları verilmemiş olup, garanti mektuplarının hazırlanma süreci devam etmektedir. Aynı zamanda Rusya Federasyonu ile sertifikasyon ve laboratuvar analiz yöntemlerinde birlikteliğin sağlanması konularında çalışmalar sürdürülmektedir."