Kiev’den Gazprom’a çift fiyat önerisi, yazın 300, kışın 380 dolar

194

Ukrayna, iç savaşın yaşandığı Doğu bölgesinde ateşkes ilanının ardından, Rusya ile doğalgaz sorununu çözmek için çalışmalara başladı. Rusya’nın 100 dolar indirim teklifini reddeden Kiev, yaz kış sezonları için ayrı fiyat önerdi.

Ukrayna Başbakanı Ardsenıy Yatsenyuk hükümet toplantısında yaptığı değerlendirmede, yaz aylarında bin metreküp için 300 dolar ve kış aylarında da bin metreküp için 380 dolar ödeyebileceklerini söyledi.

Yatsenyuk, “Biz ekonomik olarak en verimli olacak teklifi yaptık. Kış döneminde bin metreküp için 380 dolar, yaz döneminde de 300 dolar. Bu da ortalama bin metreküp için 340 dolara geliyor…” dedi.

Bu teklifin kabul edilmemesi durumunda başka bir teklif de yapabileceklerini kaydeden Ukrayna Başbakanı, “Avrupa’da spot piyasa var. Burada taşımacılık maliyetlerini çıkararak piyasa şartlarında ödeme yapabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’dan doğalgaz indirim ihtiyacı olmadığını vurgulayan Yatsenyuk, Rusya’ya bin metreküp doğalgaz için de 500 dolar ödemeyeceklerini söyledi.

Ukrayna Enerji Şirketi Naftogaz’ın CEO’su Andriy Kobolyov da yaptığı açıklamada, 8 Eylül’de Rusya ve AB’nin de katılımı ile üçlü görüşme yapacaklarını belirtti. Kış sezonu gelmeden doğalgaz krizinin aşılması ve AB sevkiyatının aksamaması için çalışmalar sürüyor.

Geçen hayfa Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk, Rusya’nın Ukrayna’ya tüm arzı kesebileceğini, Avrupalı müşterilerin de bundan zarar göreceğini iddia etmişti. Kiev, son hesaplamalara göre Rusya’ya olan 5,3 milyar dolarlık borcunu da henüz ödemedi. Rus enerji devi Gazprom 16 Haziran’da Ukrayna arzında ön ödemeli sisteme geçti. Ukrayna ancak önceden parasını ödediği kadar doğalgaz alımı yapabiliyor.