Rusya, Küresel Rekabet Gücü Endeksi'nde 53. sıraya yükseldi

125

Rusya, Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Küresel Rekabet Gücü Endeksi’nde 11 sıra birden yükselerek 53. sıraya yerleşti.

Değerlendirmeler sonucunda aldığı 4,37 puan ile Finlandiya ile Bulgaristan arasında kendine yer bulan Rusya’nın mevcut pozisyonuna ilişkin olarak yorum yapan bazı uzmanlar, Ukrayna’da devam etmekte olan krizin Rusya’nın sıralamadaki yerini daha aşağılara çekebileceği uyarısında bulundu.

Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı raporda ise Rusya Federasyonu’ndaki mevcut mal ve hizmet pazarlarının giderek daha verimli ve elverişli hale gelmeleri, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yoğun kullanımı ve Rus şirketlerin sahip olduğu yüksek rekabet gücü gibi olumlu faktörlerin bu ülkenin sıralamadaki yerini yukarılara doğru çektiğine vurgu yapıldı. Uzmanlara göre yüksek eğitime sahip yoğun nüfus ve büyük yatırım potansiyeli Rusya’nın sahip olduğu en büyük artılar.

Rusya makroekonomik istikrar (31. sıra), eğitim (39. sıra), altyapı (39. sıra), işgücü pazarının verimliliği (45. sıra) ve iş dünyasının rekabet gücü gibi sıralamalarda da önceki yıllara oranla önemli ilerleme kaydetti.

Endeksin ilk sırasında tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi İsviçre yer alırken, bu ülkeyi ABD ve Singapur takip etti.