BP: Rusya’ya yaptırımlar petrolün varilini 150 dolara çıkarır

180

BP Eski Başkanı Tony Hayward, Rusya’ya yönelik yaptırımlar, Libya’da yaşanan istikrarsızlık ve IŞİD militanlarının Irak’taki saldırıları nedeni ile petrol varil fiyatlarının 150 dolara kadar yükselebileceğini söyledi.

RT’nin haberine göre, BP eski yetkilisi, ABD’nin kaya gazı üretimi konusundaki açılımın küresel enerji güvenliği açısından reel olmayan bir imaj oluşturduğunu ifade etti.

Petrol üretimi yapan Libya ve Irak gibi Ortadoğu ülkelerinde yaşanan istikrarsızlıklar petrol varil fiyatı üzerinde önemli etki oluşturabilir.

Brent çıkışlı petrolün yılbaşında 108 dolar olan varil fiyatının 97 dolara kadar gerilediğini ifade den Hayward, yeni petrol üretim alanlarında istikrarsızlığın artması durumunda rakamın tekrar yükselişe geçebileceğini vurguladı. BP yetkilisi, “Kuzey Denizi ve Alaska’dan petrol çıkarımı olgunluğa erdi. Dünya petrol arzı Rusya, Irak ve Kanada’nın yeni alanlarından gerçekleşecek.” dedi.

Rusya’nın günlük 10,5 milyon varil petrol üretimi ile dünyanın ikinci büyük petrol tedarikçisi olduğunu ifade eden BP yetkilisi, ABD ve AB’nin uygulamaya koyduğu yaptırımların Rus petrol devleri Rosneft, Gazprom Neft, Transneft ve Lukoil’i hedef aldığını, bu şirketlerin derin sularda, Arktik bölgesinde petrol üretimine teknoloji desteği verilmeyeceğini hatırlattı.

Enerji sektörüne yönelik yaptırımların Rus şirketler üzerinde şok etkisi yapmayacak, ancak orta ve uzun vadede riskler oluşturacak. Çünkü mali alanda uygulanan yaptırımlar nedeni ile de dev şirketler yatırım çalışmalarında kısıtlamaya gidecek.