Fethiye, Rusya’ya doğrudan meyve ve sebze ihraç edecek

230

Ukrayna krizi nedeni ile ambargo uygulayan Batılı ülkelerden gıda alımını durduran Rusya’ya Türk gıdacılar sefer düzenliyor. Moskova’da düzenlenen gıda fuarına katılan girişimciler Rusya pazarında keşfe çıktı. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, bölge olarak Rusya ile doğrudan ticaret yapmayı planladıklarını söyledi.

Fethiye yaş meyve sebze alanında iş yapan iş adamlarıyla Moskova fuarına katıldıklarını ifade eden Arıcan, “Fethiye’de komisyoncularımız köylü üreticiden malı alarak Rusya’ya ihracat yapan firmalara teslim ediyor. Peki neden kendimiz bunu Rusya piyasasına çıkarmıyoruz? Bu vesileyle fuarda olası ihracatı araştırıyoruz, rakamları ve kapasiteyi gözden geçiriyoruz. Fuarda Rus iş dünyası temsicileriyle iş adamlarımızı görüştürüyoruz. Fethiye ve Rusya Federasyonu arasında yaş meyve sebze alanında doğrudan temas oluşturacağımıza inanıyoruz.” dedi.

resim tanımı girin

Rusya’ya ihracat iki kat artacak

Fethiye’nin yılda yaklaşık 800 bin ton yaş meyve ve sebze ürettiğini ifade eden Arıcan, “Bunun yüzde 85’i domates. Bunun yanında nar, üzüm, elma, biber, patlıcan ve bir çok daha çeşiti var. Ama asıl domates. Bu konuda üreticimiz daha bilinçli ve kontrollü üretim yapıyor. Çünkü bu ürünün yüzde 70’i Türkiye’nin çeşitli illerine, hallere gönderiyoruz. Üretimimizin yüzde 30’u Rusya ihracatı. Rusya’ya bugün bu kapasitemizi artırmaya hazırız. Üretim kalitemiz her geçen gün artıyor. Biz üretimi 1 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz. Ama kendimiz doğrudan Rusya’ya satmak yoluyla. Bugün ise doğrudan Rusya pazarına çıkmayı ve yüzde 60’a kadar yaş meyve sebze ihracatı yapmayı planlıyoruz. Asıl Moskova ziyaret amacımız bu.” şeklinde konuştu.