Rus senatörden Türk iş dünyasına: Harekete geçme zamanı geldi

278

Rus-Türk İş Konseyi Başkanı ve Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Senatörü Ahmet Palankoyev Türk iş adamlarının artık harekete geçme zamanının geldiğini söyledi.

Moskova’da Türk ve Rus iş dünyası temsilcilerini bir araya gelen Palankoyev iki ülke arasında ticari ekonomik ilişkilere ve karşılıklı olası yatırımlara değindi. Rus-Türk İş Konseyi ofisinde yapılan toplantıya Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Şamil Acartürk, Moskova Belediyesi Ticaret Masası Başkan Yardımcısı Aleksandr İvanov, Rusya Otelciler Federasyonu Başkanı İgor Buharov, Türk ve Rus iş adamları katıldı.

Palankoyev son zamanlarda Rusya ve batı arasında yaşanan yaptırım ve ambargoları hatırlatarak, “Bu bağlamda konsey olarak Türkiye’nin Rusya’ya yönelik gıda ürünleri sevkiyatının artırılması için girişimler başlattık. Ticaretin yanısıra Türk iş dünyasının Rus tarım sanayisine yatırım yapması da önem arzediyor. Rusya’da yatırım bürokrasi işlemlerini kolaylaştıracak ve beraberinde vergi indirimlerini getirecek. Hareket etme zamanı geldi. Konsey olarak Türk iş dünyası ve Rus resmi kurumları arasında arabuluculuk yapmaya hazırız.” dedi.

Ticaret Başmüşaviri Acartürk Türk tarafı olarak beyaz et ve balık ürünlerinin sevkiyatı hususunda çalışmalar yaptıklarını söyleyerek, “Fiyat ve kalitenin Rus tüketicisine uygun olması için çalışmalarımız sürüyor.” bilgisini verdi.

Moskova Belediyesi yetkilisi İvanov da kaliteli ve sağlıklı Türk gıda ürünlerinin sevkiyatından yana olduklarına işaret etti. İvanov, “Kalitesiz domates Türk tarımına kötü imaj verir.” eleştirisi getirdi.

Toplantıda sonuç olarak katılımcılar tekliflerin yazılı olarak hazırlanarak ilgili resmi Rus ve Türk mercilerine aktarılması hususunda mutabakat sağladı.