Rusya 78 ton dondurulmuş beyaz eti Türkiye’ye geri gönderdi

427

Türkiye’den ihraç edilen 78 ton dondurulmuş beyaz etin eksik evrak gerekçesiyle Rusya’ya girişine izin verilmedi.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı Danışmanı Aleksey Alekseyenko kuzeybatı sınırında Kaliningrad Port Baltiysk limanında Türkiye'den gelen 78 ton dondurulmuş beyaz eti kontrol ettiklerini ve eksik evrak tespit ettiklerini söyledi.

Alekseyenko, “Ürünlerin etiketleri ile palet üzerindeki etiketlerin bir birine uymadığını tespit ettik. Üretimle ilgili farklı tarihler. Bu ciddi ihlal. Bu nedenle ürünlerin Türkiye'ye geri gönderilmesine karar verdik.” dedi.

Konuya ilgili Türk üreticilerine uyarıda bulunan Rosselhoznadzor üst düzey yetkilisi, “Ürünlerin etiket ve ilgili belgelerinde üretim tarihleri aynı olmalı. Ürün gönderilmeden önce bu kontrol edilmeli.” tavsiyesinde bulundu.

Türkiye’ye heyet gönderecekler

Yakın zamanda Türkiye’ye tekrar heyet göndereceklerini ifade eden Alekseyenko, “Rusya’ya ihracat yapmak isteyen 162 Türk gıda firmasının listesi bize ulaştı. Bu firmalar süt ürünleri, et, balık ve beyaz et alanında faaliyet gösteriyor. Beyaz et ve et ihracatını yapacak olası şu veya bu firmayı tercih edebilmek için ürün sağlık güvenliğini incelememiz lazım. Firmaların bulunduğu coğrafyada incelemeler yapacağız. Yöresel hastalıkları araştıracağız. Rusya’ya sağlıklı ürünün gelmesini istiyoruz. Yakın zamanda Türkiye’ye tekrar heyet gönderiyoruz. Sadece görüşmeler değil, gerekli incelemeleri yapmayı planlıyoruz.” dedi.