Rusya, Ukrayna-AB anlaşmasında değişiklik istedi

300

Avrupa Birliği ile Ukrayna arasındaki serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girme tarihinin ertelenmesinden tatmin olmayan Rusya, anlaşmanın içeriğinde değişiklik istedi.

Avrupa Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht'a bir mektup yazan Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, serbest ticaret anlaşmasında değişiklik için AB, Ukrayna ve kendilerinin katılacağı üçlü görüşme talep etti.

Reuters'ın ulaştığı mektupta Ulyukayev, Ukrayna'nın Rus pazarına erişimini kısıtlama tehditlerini yineledi.

Ortaklık Anlaşması'nı geçtiğimiz günlerde onaylayan AB ve Ukrayna, serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girme tarihini 2016'ya ertelemeyi son anda kabul etmişti.

Kararın alındığı toplantıda Ulyukayev ile bir araya gelen De Gucht ise anlaşmada değişiklik yapılmasına kapıyı kapatmıştı.

Mektubun bir kopyasını Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin'e de gönderen Ulyukayev, anlaşmanın kısmen yürürlüğe konması halinde dahi misilleme niteliğinde adımlar atabileceklerine işaret etti.

Reuters'a konuşan AB yetkilileri, Moskova'nın gümrük vergilerinde yapılan indirimlerin yaklaşık dörtte birinin iptal edilmesini istediğini söyledi. Yetkililer aynı zamanda, Rusya'nın Ukrayna'ya satacağı malların standartlara uyumunda bazı esneklikler tanınabileceğini aktardı.