Kazan Başkonsolosu’ndan Alabuga Ekonomik Bölgesi’ne ziyaret

303

Türkiye’nin Kazan (Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti) Başkonsolosu Turhan Dilmaç, Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Dilmaç bölgede faaliyet gösteren Türk yatırımları Kastamonu Entegre, Şişecam ve Coşkunöz fabrikalarını gezerek yetkili ve işçilerden bilgiler aldı. Geziye Başkonsolosluk Ticaret Ataşesi Zekeriya Bektaş da katıldı.

Yerel basın Türk-Rus ilişkileri bağlamında Türkiye-Tataristan ticari ekonomik ilişkilerinin arttığını ve Kastamonu Entegre başta olmak üzere diğer Türk yatırımların ilişkilerin artmasında önemli katkı sağlağını vurguladı.

Mayıs ayında Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi’ne çıkarma yapan Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov, Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden Hayat Holding’e ait Kastamonu Entegre’yi yabancı yatırımcı olarak örnek göstermişti.

resim tanımı girin

Dilmaç, bölgede faaliyet gösteren Türk iş dünyası ile de bir araya geldi.

Başkonsolos binasında yapılan tanışma toplantısına yaklaşık 20 iş adamı ve Türk diplomatlar katıldı. Görüşmede Başkonsolos Dilmaç iş adamlarından yatırım ve üretimle ilgili kısa bilgiler aldı.